راهنما
1401/01/09
کتاب تئوفیل، گوته

فرانسه، این کشور زیبا و هنر پرور در زمینه های مختلف هنری تعداد بی شماری از آثار فاخر را تحویل جهان داده است؛ چه در حوزه موسیقی، چه فیلم و سریال و از همه مهم تر کتاب های ارزشمند. یکی از نویسندگان بزرگ این کشور، پی یر ژول تئوفیل گوتیه بوده که در سال ۱۸۱۱ میلادی در شهری کوچک به نام تارب متولد شد؛ کتاب مشهورش، رمان یک مومیایی از برجسته ترین آثار وی به شمار می روند.

پی یر در سن ۳ سالگی به همراه خانواده اش به پاریس مهاجرت کرده و تا آخر عمرشان همانجا سکونت داشتند. همچنین در جریان های ادبی زمان خودش، از گوته به عنوان شخصیتی ممتاز و خاص نام برده شده و الهام بخش بسیاری از شاعران دهه ۱۸۵۰ میلادی بوده است.

 جالب است بدانید شهرت وی در اواخر عمرش که حوالی سال ۱۸۷۲ بود، به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرد به گونه ای که شارل بودلر کتاب معروف خود یعنی گل های بدی را به گوته هدیه داده و در آن از او تحت عنوان جادوگر ادبیات فرانسه یاد کرده است. اولین شعر  پی یر تئوفیل در سال ۱۸۳۰ انتشار یافت.

تئوفیل در اوایل کارش به عنوان نقاش طبع آزمایی می کرد ولی پس از چندی علاقه اش به شعر و شاعری زیاد شده و سراغ این هنر آمد. نخستین اثر وی هنگامی که تنها ۱۹ سال سن داشت منتشر شد و پس از آن از حدود سن ۲۹ سالگی به ایتالیا، الجزایر و خاور نزدیک برای ارائه کار هایش مهاجرت می نمود.

او همچنین مدتی به کار روزنامه نگاری مشغول بوده و درباره ادبیات و نقاشی، متون و نقد های زیادی را منتشر کرد. گوته در طی سال های بعد کتاب ها و سفرنامه های متعددی را به رشته تحریر درآورد و به سبب همین متون توانست اسم و رسم خوبی را بدست آورد.

تئوفیل گوته را به سبب هنر های متفاوت و رنگارنگی که در شعر هایش به کار می برد، شاعر آب و رنگ لقب داده اند. او علاوه بر اینکه به سرودن شعر مشغول بود، رمان نویس و باستان شناس فعالی و زبردستی نیز بوده و در کنار آن ها دستی هم در زمینه نقد نویسی آثار هنری و تئاتر داشت.

همچنین خوب است که در پایان به سبک ادبی گوته بپردازیم. گوتیه از طرفداران و هواداران پرشور گروه رمانتیک ها بود و از همراهان پرحرارت " ژراردونروال ". نظریه پرداز اندیشه " هنر برای هنر " که بودلر جوان را شاعری در حد کمال می خواند و او را می ستود. می توان گفت تئوفیل مانند بعضی از سوررئالیست های قرن ۲۰، از قرن خود جلوتر بود. در دوران پختگی نیز اعتقادات ایام جوانی اش را انکار نمی کرد. هم به رمانتیک ها روی آورده بود، هم به بررسی تحلیلی آثار هنری و تاریخ هنری می پرداخت و هم نقد هنری می نوشت و این گونه فعالیت هنری، بسیار برازنده هنرمندی چون او بود.

اگر به سبکی متفاوت از نویسندگی دنیا و تجربه ای جدید از داستان و رمان علاقه دارید، مطمئنا کتاب های گوته مخصوصا یک مومیایی، برای شما نوشته شده اند. هر کدام از کتاب های گوته می تواند شما را با حال و احوال جدیدی آشنا کرده که شما را از حس یکسان کتاب های تکراری رها می کند!

 منبع: http://persongram.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول