راهنما
1401/01/09
حواری خائن عیسی مسیح

فرقی نمی کند شما در کنار چه افرادی بزرگ شده باشید، همنشین چه کسانی باشید یا توسط چه معلمانی آموزش دیده باشید، در هر صورت ممکن است خلق و خوی شما اصلا مطابق میل آن افراد پیش نرفته و حتی علیه خود آن ها قد علم کنید! یکی از خائنان بزرگ تاریخ که به معلم و راهنمای خویش خیانت کرد، یهودا اسخریوطی بوده که داستان خیانت وی به حضرت عیسی مسیح را احتمالا شنیده باشید.

یهودا جزو ۱۲ شاگرد حضرت مسیح بوده که با خیانت به وی، او را در اختیار دشمنانش قرار می دهد. همانطور که از لقب یهودا پیداست، او از اهالی و ساکنان محلی به نام قریوت بوده که احتمال می رود و جنوب یهودیه قرار داشته است.

یهودا پسر شمعون اسخریوطی بوده و نحوه به خدمت گرفتن او توسط مسیح بدین صورت بوده است که زمانی که عیسی مسیح در یهودیه با شاگردانش به مردم غسل تعمید می داده، یهودا را به شاگردی گرفته است.

 داستان هایی که در انجیل یوحنا ذکر شده اند کاملا مبین این مسئله است که یهودا فردی شرور و بدکار بوده و از ابتدا نیز شخصیت وی همینگونه بوده است. طبق دیگر روایات آمده است که یهودا از روسای آن شهر میزان ۳۰ سکه نقره دریافت کرده تا جای مسیح را به آن ها بدهد.

در شام آخر، عیسی مسیح بدون نام بردن از یهودا به آنان گفت که یکی از شما مرا تسلیم خواهد کرد و با دادن لقمه ای به یهودا، شخصی که قرار بود او را به دشمنانش لو بدهد بر همگان آشکار شد! پس از آن نیز شیطان بر یهودا غلبه کرده تا او با رفتن به سمت روسای کهنه، مکان عیسی مسیح را به آنان لو بدهد.

 مرگ یهودا نیز به دلیل عذاب وجدان وی از این کار اتفاق افتاد؛ فردای آن روز زمانی که یهودا فهمید روسای کهنه قصد کشتن عیسی مسیح را دارند، از کار خود پشیمان گشته و ۳۰ سکه نقره ای که از آنان گرفته بود را پسشان داد. سپس رفت و در جایی خود را حلق آویز کرد. روسای کهنه نیز به دلیل خون بها بودن آن پول، از نگه داشتنش در معبد خودداری کردند، به وسیله این پول زمینی را خریده و آن را حقلا لدم یعنی زمین خون نامیدند.

همچنین در کتاب اعمال پطرس آورده شده که پس از حلق آویز کردن یهودا توسط خویش، طناب پاره شده است، او با سر زمین خورده و با پاره شدن شکمش تمام روده های وی بیرون ریخته است. در نهایت با پایان کار یهودا، متیاس با انداختن قرعه از طرف شاگردان، به جانشینی وی انتخاب شد.

 منبع: https://imandaran.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول