راهنما
1401/01/09
شاهانه

خیلی از کلماتی که امروزه داریم استفاده می کنیم، قدیما یه اسم دیگه ای داشتن و الان بیشتر داریم از غربی ها به قول خودمون اسکی میریم! مثلا بلک فرایدی چند ساله وارد ایران شده، قبلا می گفتیم جمعه بازار یا مثلا مردم خیلی الان به لاکچری بودن اهمیت می دن، کلمه لوکس و لاکچری هم از اونور اومده و قبلا تو ایران به اینا میگفتن رویال!

توی کتاب های تاریخی و قدیمی وقتی می خواستن به مدح و ستایش یچیزی بپردازن یا بگن اون چیز خیلی اوه مای گاد و خفنه، بهش می گفتن رویال. خداییم کلمه رویال حس لاکچری رو منتقل می کنه و از خود کلمه لاکچری، لاکچری تره! بعد اون موقع مثل الان نبود که خفن بودن به چیزای عجق وجق باشه و هرچی یچیز داغون تر لاکچری تر! واقعا به چیزای لوکس می گفتن رویال، مثلا جام شراب طلا (پ.ن: هر چیز نوشیدنی مایع را شراب گویند؛ فیلترمون نکنید) رویال بود.

الانم از این کلمه بعضی جاها استفاده می شه، ولی برای گرون کردن جنساشون! مثلا یبار رفتیم یجا، اسم کافه رویال بود؛ پیتزای نون پنیر (مارگاریتا 😅) سفارش دادیم بدون نگاه کردن به قیمت صورت حسابو که آوردن دیدیم ۱۸۰ تومن شده! نامردا نون پنیر ۱۸۰ تومـــــــــن! یه اسم رویال انداختن تنگ اسماشون اینجوری می شه دیگه🥲

در آخر هم بگم شاید توی جملات خارجی هم رویال رو دیده باشید، ولی باید گفت این کلمه از پارسی وارد اون زبونا شده (همیشه که ما نباید کلمه وارد کنیم 😊). یه استاد زبان داشتیم می گفت کلمات زیادی هستن که از پارسی وارد زبان های دیگه شدن؛ مثلا کلمه Paradise که معنی بهشت داره، از کلمه پردیس فارسی گرفته شده! یا کلمه Benefit که یعنی منفعت داشتن، از کلمه به نفعته اومده! جالبه، نه؟

یبارم یه بنده خدایی حرف عجیبی زد؛ گفت پیتزا هم در اصل مال ایران بوده، تو دورانی که ایران با رم و ایتالیا وارد جنگ شده بود، سربازای ایرانی زیر سپراشون آتیش روشن می کردن، روش خمیر نون میذاشتن و خرما و اینجور چیزا می ریختن بپزه بخورن. بعد رومی ها اینو دیدن و از ما اسکی رفتن و در نهایت اسمشو گذاشتن پیتزا و زدن به اسم خودشون!

نمی دونم تا چه حد واقعیه ولی این واقعیه که ما کلی چیز میز داریم که برای ایرانه ولی بقیه کشورا زدن به اسم خودشون و ما هم عین خیالمون نیست (البته دستمون هم به جایی بند نیست!)

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول