راهنما
1401/01/09
رمان هرمان ملویل

پیشتر راجب رمان های امو یا موبی دیک صحبت کرده بودیم، رمان هایی از هرمان ملویل آمریکایی که جزو برترین آثار تاریخ این کشور یاد می شوند. هرمان چندین اثر زیبا و ناب را خلق کرده است که شاید کمتر به آن ها پرداخته شده و زیاد معروف نیستند! از میان این آثار ناشناخته یکی از بهترین ها رمان ماردی است که روایتی جالب را به نوشتار در آورده است.

ماردی اولین اثر تخیلی ناب ملویل است (در حالی که راویان داستانی در آن حضور دارند؛ رمان های قبلی او به شدت زندگی نامه ای بودند) و داستانی است راجب سفرهای یک ملوان آمریکایی (مثل تایپی و اومو) که کشتی صید نهنگ خود را برای کاوش در اقیانوس آرام جنوبی رها می کند.

با این حال، بر خلاف دو مورد اول، ماردی بسیار فلسفی است و گفته می شود اولین اثری است که پتانسیل واقعی ملویل را نشان می دهد! داستان به عنوان یک روایت ساده آغاز می شود اما به سرعت بر گفتمان بین شخصیت های اصلی و تعامل آنها با کشورهای نمادین مختلفی که با آنها روبرو می شوند می رسد. اگرچه به اندازه موبی دیک منسجم یا طولانی نیست، اما سبک نوشتاری مشابه و همچنین بسیاری از موضوعات مشابه را دارد. نکته جالب این است که ملویل به عنوان مقدمه ای برای ماردی، تا حدودی به طنز نویسی پرداخته است!

داستان راجب رابطه مرموز بین تاجی و یلا است که به طور ناگهانی ناپدید می شود. تاجی موفق به یافتن او نمی شود و جستجوی او را در سراسر جزایر آغاز می کند. اگرچه در نقد ها یلا را بیش از حد ظریف و زیبا می بینند که چیزی جز یک سقط جنین هنری به معنای شاعرانه نیست، اما آن را در ارتباط با کل قانون ملویل « بسیار آشکارکننده » می دانند. یلا، که در زبان گلها با زنبق همراه است، " تجسم شادی خالص، معصومانه و اساساً بدون جنسیت " است و تاجی، مظهر "احساس، نفسانی و به شدت جنسی" است.

در آخر ذکر کنیم که ماردی از لحاظ درون مایه باز هم همان صحنه های دریانوردی و ملوانی را به خود می بیند اما این بار به صورتی فلسفی تر و پیچیده تر! نوشته های هرمان ملویل همگی با وجود شباهت ساختاری جذابیت های خاصی دارند که نه تنها شما را خسته نمی کنند بلکه مشتاق می شوید هر لحظه به ادامه آن بپردازید.

 منبع: https://en.wikipedia.org

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول