راهنما
1401/01/09
نام فیلمی از ایرج قادری

از ابتدای صنعت سینما در ایران، بازیگران مطرح زیادی ظهور کرده اند که هر یک داستان و سرگذشتی جالب و شنیدنی را یدک می کشند. یکی از هنرمندان قدیمی سینمای ایران، ایرج قادری بوده که به بازی ها و فیلم های زیبا و البته زندگی پر حاشیه خود بسیار شهرت دارد. او در دوران کاری خویش فیلم های مشهوری را ساخته که از جمله آن ها باید به " دادا" اشاره کرد.

این بازیگر و کارگردان ایرانی، متولد ۲۸ فروردین ماه سال ۱۳۱۳ شمسی در تهران می باشد که در ابتدا دانشجوی رشته داروسازی بوده اما از این رشته بخاطر علاقه اش به دنیای سینما انصراف داد و وارد این عرصه شد. او در رشته سینما بسیار موفق بوده و در طی سال ها تبدیل به فیلمسازی برجسته و مطرح گردید.

 شروع بازیگری ایرج قادری در سال ۱۳۳۸ رخ داد که با بازی در فیلم چشمه آب حیات توانست بر سر زبان ها بیفتد و پس از یک سال یعنی در سال ۱۳۳۹، اولین تجربه تهیه کنندگی خود را با فیلم ماجرای جنگل به دست آورد.

ایرج قادری در زمان رژیم شاهنشاهی ایران در ۶۳ فیلم به عنوان بازیگر و در ۲۷ فیلم به عنوان کارگردان حضور داشت و پس از انقلاب نیز در سال ۱۳۶۰ با ساخت فیلم برزخی به سینما بازگشت. او در ادامه کارنامه کاری خود فیلم دادا در سال ۱۳۶۱ و تاراج در سال ۱۳۶۳ را کارگردانی کرد که پس از آن بدون هیچ دلیلی ممنوع الفعالیت شد.

و اما بپردازیم به فیلم دادا، این فیلم در سال ۱۳۶۱ و به کارگردانی ایرج قادری، فیلمنامه نویسی سعید مطلبی و بازیگرانی همچون فخری خوروش، جمشید مشایخی، ولی شیر اندامی، عباس مختاری، نعمت افشاریان، رفیع، علی وفادار و البته خود ایرج قادری ساخته شد. تهیه کنندگی این فیلم نیز عهده مهدی احمدی گرکانی بوده است.

این فیلم روایتگر داستان ظلم و ستمی است که زمانه خان و رعیت بر بسیاری از مردم ایران رواج داشته است. در یکی از روستاها، یک خان، هر تازه عروسی را در شب اول ازدواجش تصاحب می کرد و دیگر افراد چون زورشان به وی نمی رسید، به ناچار سکوت اختیار می کردند.

 شخصی به نام دادا در آن محل حضور داشته که نمی تواند همچین چیزی را تحمل کند، او زمان عروسیش قطعه زمینی را به خان هدیه داده تا او از تصاحب نامزدش چشم پوشانی کند. خان زمین را قبول کرده اما با ناجوانمردی و برای اینکه زیر قولش نزده باشد، شب عروسی دادا، پسرش را سراغ عروس داده می فرستد.

دادا را خشم فراگرفته و برای انتقام در شب عروسی پسر خان او را می کشد. چندی بعد او و تعدادی از یارانش دستگیر می شوند اما در نهایت مردم شهر بر علیه خان حاضر شده و او را از پا در می آورند.

اگر هوس دیدن فیلم فارسی کردید از دیدن این فیلم غافل نشوید.

 منبع: https://photokade.com و https://tanin2shop.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول