راهنما
1401/01/09
سازمان فضایی آمریکا

در جهان صنعت های مختلفی وجود داشته که هر کدام هیجانات و ویژگی های خاص خود را دارند؛ صنعت دریانوردی زیبایی ها و شگفتی های خود را دارد، صنعت زمین شناسی همینطور، صنعت نانو و ... . در این میان یک شاخه ای وجود داشته که یکی از هیجان انگیز ترین موضوعات است؛ صنعت فضایی که نام بزرگ ترین شرکت در این زمینه یعنی ناسا حتما به گوشتان خورده است.

ناسا بزرگ ترین سازمان فضایی جهان بوده و مقر آن در کشور آمریکا می باشد. می توان گفت تاریخی ترین پروژه های تاریخ فضایی جهان و بزرگ ترین اکتشافات علمی دنیا در فضا را همین شرکت ناسا پایه گذاری کرده و عامل آن بوده است. دانشمندان و تکنسین های این مجموعه شامل افراد گلچین شده ای از بهترین هوش و قدرت تفکر بوده که همگی در زمینه خود بهترین های جهان هستند.

ناسا تقریبا ۷۰ سال است در زمینه کشفیات فضایی و اعمالی که بسیار شگفت آور بوده و شاید حتی در مخیله ما نگنجد فعالیت دارد. در این مدت پی ریزی پروژه هایی ها را داشته است که چشمان انسان به فراسوی آن چه می توان دید را باز کرده است.

تاریخ بنا نهادن این شرکت که در ابتدا کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا یا به اختصار ناکا نام داشته است، در ۲۹ ژوئیه ۱۹۵۸ بوده و نظام فدرالی ایالات متحده پشت آن بوده است. همچنین بر اساس آخرین آمارگیری ها در سال ۲۰۱۳ در این سازمان بیش تر از ۱۸ هزار نفر مشغول به کار بوده و شعار آن ها " منفعت برای همگان " می باشد.

معرفی این شرکت را با داستان پایه گذاری آن به اتمام برسانیم که بسیار جالب بوده و ریشه در جنگ جهانی دوم دارد؛ ناسا در ابتدا با هدف تولید موشک و فعالیت های جنگی هوایی تشکیل شد و پس از آن طی سال ها، زمینه های فعالیت خود را بیشتر و بیشتر کرده تا حدی که امروزه می بینیم ناسا را جزو موثر ترین سازمان های بین المللی دنیا به شمار می برند.

 فعالیت ناسا با ساخت نورث امریکن ایکس-۱۵ شروع شد و توانست در اولین پروژه خود، ۸ خلبان را زیر مدار زمین بفرستد. شاید این روز ها دیگر این موضوع چیز خاصی نباشد که از شنیدن آن تعجب کنید اما سال ها پیش با تکنولوژی آن دوران، همین کار جزو بزرگترین قدم های تاریخ به شمار می رفت.

نخستین ماهواره فضایی ناسا نیز اکسپلورر ۱ نام داشت که در سال ۱۹۵۸ میلادی به سمت فضا نشانه گرفته شد. سه سال بعد و در آوریل ۱۹۶۱، فردی با نام یوری گاگارین که اصالتی شوروی داشت توانست با فضاپیمای وستوک-۱ به فضا رفته و اولین انسان فضانورد جهان نام گرفت. بعد از ۱ ماه، آلن شپارد با فضاپیمایی ساخت آمریکا به جو زمین سفر کرد و اولین فضانورد آمریکایی تاریخ لقب گرفت.

به فاصله ۱ سال، فردی به نام جام گلن رکوردی جدید را ثبت کرد؛ او در کمتر از ۵ ساعت، ۳ بار دور کره زمین را طی کرد و اینگونه بود که نخستین آمریکایی که دور زمین گشته نیز به رکورد های ناسا افزوده شد. این پیشرفت ها به سرعت ادامه دارد بوده است تا جایی که اکنون ناسا دنبال ایجاد محیطی قابل سکونت در سیاره مریخ می باشد.

 راستی نظر شما در این باره چیست؟ اگر روزی انسان توانایی سکونت و زندگی در مریخ را پیدا کند، برای این کار داوطلب خواهید شد؟

 منبع: https://www.eligasht.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول