راهنما
1401/01/09
از پیامبران بنی اسرائیل

پیامبران زیادی از بچگی ما بهمون معرفی شدن؛ پیامبرانی مثل نوح، موسی، عیسی، یونس، سلیمان، محمد و ... . اما پیامبران الهی فقط همینا نیستن! ما ۱۲۴ هزار پیامبر داریم که اسم خیلی از اون ها رو ممکنه اولین بار باشه که می شنوین. یکی از پیامبرای بزرگ بنی اسرائیل تو دوران سقوط اورشلیم، ارمیا نام داره که می خوایم واستون معرفیش کنیم.

ارمیا که نام پدرش حلقیا بوده تو قرن ۶ و ۷ قبل از میلاد مسیح زندگی می کرده که شاید توی قرآن اسمی ازش برده نشده باشه ولی توی متون دینی قدیمی ذکر شده که ارمیا یکی از پیامبران خدا بوده. ارمیا یه اسم عبری هستش که معنی منصوب شده از طرف خدا یا رفعت یافته از جانب خدا رو می ده.

ارمیا در زمانی که آشوریان رو به سقوط بودن و بابلیان کم کم داشتن به حکومت می رسیدن زندگی می کرد. یکی دیگه از پیامبران اون دوره اشعیا هستش که این 2 نفر در کنار هم کار هدایت اورشلیم و مصریان رو انجام می دادن. زمانی که پادشاهی یوشیا شروع شد، همون زمان هم ارمیا به نبوت رسید و از طرف خدا مامور هدایت مردم شد.

جالبه بدونید در زمانی که ارمیا به پیامبری منصوب شد، پیامبران دروغین زیادی هم وجود داشتن که ادعا می کردن از جانب خدا اومدن! همین موضوع سبب شده بود کار ارمیا سخت تر بشه و مردم برای گوش کردن به حرفاش دچار تردید بشن.

کتاب الهی هم که ارمیا داشت توسط شاگردش که باروک نام داشت نوشته شده. این کتاب یبار در بیت ایل برای مردم خونده شد اما پادشاه خیلی به مذاقش خوش نیومد و اون کتاب رو پاره پاره کرد! یعدش ارمیا و باروک مجددا شروع به نوشتنش کردن.

این پیامبر از دانش بالایی هم برخوردار بوده و اونو از عالمان دانش رمل و حروف می دونن. خیلی از زرتشتی ها هم این اعتقاد رو دارن که پیامبرشون یعنی زرتشت، از شاگردان ارمیا بوده! ارمیا همچنین در دوران زندگیش نقش خیلی پر رنگی توی آبادانی مصر داشته و از دانش الهی خودش توی این زمینه استفاده می کرده.

در آخر هم به یسری از متون اسلامی در مورد ارمیا اشاره کنیم؛ البته توی کتب مسلمونا خیلی صریح به اسم ارمیا اشاره نشده ولی اگه بعضی تفسیر ها رو بخونیم می تونیم یچیزایی پیدا کنیم. توی بعضی از منابع هم سن ارمیا رو مانند عزیر پیامبر دونستن! یعنی ۱۰۰ سال بعد از مرگش دوباره زنده شده.

 سر انجام ارمیا هم چون کلا متون و مدارک زیادی ازش نیست، هرکی یچیز می گه! یه عده باور دارن که جدای از عمر طولانیش، بعد از یه مدت به شهادت رسیده. این اعتقاد که بیشترین طرفدار رو هم داره میگه که ارمیا به دست یهودی های مصر یا عرب های حجاز سنگسار شده و در روز ۲۳ ذی القعده به شهادت رسیده.

دونستن این مطالب در کنار مطالبی که عموما به ما یاد داده می شن خالی از لطف نیستن. شما می تونید راجب تاریخ های مخفی و پیامبرانی که شاید هیچوقت اسمشون رو هم به ما نگفتن تحقیق کنید و با سرگذشت، اهداف و عقاید دیگه ای هم آشنا بشید.

 منبع: https://wiki.ahlolbait.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول