راهنما
1401/01/09
اثر ماکسیم گورکی

کشور دوست و برادر ما روسیه توی دو تا چیز خیلی مشهوره، یکی قدرت نظامی و سلاح، دومی شعر و ادبیات و داستان! دو موضوعی که خیلی از هم دورن ولی واقعیت اینه که روسیه توی هر دوی این موارد بی نظیره! ماکسیم گورکی به عنوان نویسنده ای که سال ۱۸۶۸ در نیژنی نووگورود روسیه به دنیا اومد و خالق آثار زیبایی مثل ارباب هستش، جزو برترین نویسنده های تاریخ این کشور محسوب می شه.

قبلا در مورد الکسی تولستوی صحبت کرده بودیم که در خونواده ای اشرافی و ثروتمند به دنیا اومده بود، ماکسیم گورکی نقطه مقابلش هست و توی یه خونواده ای خیلی خیلی فقیر متولد شده بود. اسم کامل این نویسنده هم الکسی ماکسیموویچ پشکوف هستش که تخلص گورکی رو داره.

گورکی کودکی دردناکی داشت و جدای از فقر و فلاکتی که خونوادش رو گرفته بود، خیلی زود هم پدر نجارش رو از دست داد! خونوادش از همون اول توی زیر زمین های تاریک و کوچیکی زنده می کردن که البته خشونت هم در خونواده بود!

الکسی گورکی از سن ۱۰ سالگی شروع کرد به جمع کردن خنزل جات برای کهنه فروش ها؛ بعد از این کار، کارهایی مثل پادویی، خدمتکاری، پرنده فروشی، نقاشی، کارگری کشتی، کارگری نانوایی، بنایی، کارگری راه آهن و دستیار وکیل بود رو هم تجربه کرده بود.

 می شه گفت گورکی از بنیان گذاران سبک ادبی رئالیسم سوسیالیستی بودش و در طول دورانی که به نویسندگی مشغول بود ۵ بار هم نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شد که هیچوقت نتونست کسبش کنه! نوشته های گورکی معمولا سیاسی بودن، مثل کتاب معروف مادر که داستانی در مورد کارگران انقلابی کارخونه های روسیه هستش و چندین فیلم هم از این روی این کتاب نوشته شده.

این مورد هم جالبه که بدنید الکسی هیچوقت تحصیلات خودش رو به پایان نرسوند و درسای مدرسش رو هم منظم نمی خوند؛ چیزی که خودش می گه اینه که بزرگترین مدرسه دنیا، زندگی هستش و باید از تجربیات زندگی درس گرفت و ازشون استفاده کرد.

 در نهایت هم این نویسنده نامدار روس، در سال ۱۹۳۶ توی همون شهر تولدش فوت کرد. خیلی ها مرگ گورکی رو مشکوک می دونن چون در زمان هایی فعالیت سیاسی هم داشت و فکر می کنن توسط نیروهای امنیتی شوروی کشته شده. سال ۱۳۹۲ یک قاضی در مسکو فردی به اسم گنریچ یاگودا رو متهم به قتل گورکی و پسرش کرد ولی همچنان هم مرگ ماکسیم در هاله ای از ابهام قرار داره.

 منبع: https://amirye.ir

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول