راهنما
1401/01/09
حیوان که در مقابل آفتاب تغییر رنگ میدهد

شاید بارها و بارها شنیدیم که آدم های ریاکار و دو رو را  با نام این مارمولک صدا می کنند البته این صفت نیز برای این مدل آدم ها خیلی خیلی هم زیاده چون واقعا جذاب و دوست داشتنی هستند. مارمولک های خزنده انواع مختلفی دارند که یک نوع از آن ها که آفتاب پرست نامیده می شود به سرعت میتونه در موقعیت های مختلف مثل خلق و خو، سرما، گرما، استتار و پنهان شدن از دست شکارچی یا حتی برای پیدا کردن جفت که سعی می کنه خودش رو به رنگ های زیبایی در بیاره تا توسط ماده انتخاب بشه و برن سر خونه زندگیشون که اینجا هم باز نر های زرنگ تر انتخاب میشن چون خودشون رو به رنگ های روشن و جذابی در میارن اما نر های مطیع معمولا رنگ های تیره قهوه ای مانند میشن که خیلی با مزاج ماده ها سازگاری نداره و اکثرا اون خوشگلارو انتخاب می کنن.

آفتاب پرست ها موجودات شگفت انگیزی هستند که اغلب در ماداگاسکار زندگی می کنند و در حال حاضر، حدود ۲۰۰ گونه مختلف آفتاب‌پرست وجود دارد که ۴۴ درصد آن‌ها را می‌توان در ماداگاسکار یافت که باعث می‌شود برخی از کارشناسان به این فکر کنند که که کل خانواده آفتاب پرست ها در ماداگاسکار تکامل یافته‌اند و به تدریج در اسپانیا، آفریقا، آسیا و پرتغال( برای ادامه تحصیل )پراکنده شده اند.

آفتاب پرست ها اغلب زندگی خود را بر روی درختان و بوته ها می گذرانند و دمشان به زندگی آن ها در ارتفاعات کمک می کند به گونه ای که می‌تواند هنگام بالا رفتن به دور شاخه‌های درخت بپیچد. به همین دلیل، دم آفتاب پرست را نمی توان مانند بسیاری از مارمولک های دیگر شکست چون دوباره از رشد جدید دم خبری نیست.

جالب ترین قسمت بدن آفتاب پرست چشمان اوست که متمایز ترین چشم در بین خزندگان است هر چشم دارای یک پلک پوسته پوسته به شکل مخروط که فقط یک دهانه کوچک و گرد در وسط برای مردمک دارد. آفتاب پرست می تواند چشمان خود را به طور جداگانه بچرخاند و متمرکز کند تا به طور همزمان به دو جسم مختلف نگاه کند! و یک دید ۳۶۰ درجه در اطراف بدنش ایجاد کند به همین دلیل است که برخی می پندارند که آفتاب پرست ها پشت سرشان هم چشم دارند.

منبع: ....

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول