راهنما
1401/01/15
شاعر و نویسنده فرانسوی

    فرانسوا ماری آروئه، درپاریس متولد گردید. او نویسنده، تاریخ نگار و فیلسوف بود. شهرت او بیشتر بدلیل حمله به کلیسای کاتولیک، طرفداری از آزادی مذهب، آزادی بیان، و جدایی کلیسا و دولت بود. او در کالج بزرگ لوئیس توسط عیسویان آموزش دید و در آنجا زبان لاتین و یونانی فرا گرفت، و بعدها در طول زندگی نیز ایتالیایی، اسپانیایی و انگلیسی بطور سلیس و روان یاد گرفت. فرانسوا که از دوران کودکى، روح عصیان گرى در نهادش نمایان بود، بر خلاف میل پدر، که میل داشت حقوق دان شود، نویسندگى را پیش گرفت و نام ولتر را براى خود برگزید و در سال ۱۷۱۸ میلادى، اولین تراژدى خود را منتشر ساخت.

فرانسوآ ولتر در سال ۱۷۱۵ اشعاری بر ضد فیلیپ دوم سرود. این اشعار سبب دستگیری و حبس او شدند. او به مدت یازده ماه در زندان بود .او در زندان از لحاظ جسمی بسیار ضعیف شده بود اما روح او  در آن دوران قوی تر گردد و پس از مدتی دوباره مبارزه علیه مخالفان آزادی و بیداری را از سر گرفت.

او بار دیگر به دلیل نقد کلیسا به زندان رفت و اینبار از آن از خاک فرانسه رانده شد و به انگلیس رفت. انگلیس از سایر جوامع اروپایی در سطح بالاتری قرار داشت و این موضوع ولتر را جذب کرد.  و او پس از مهاجرت به انگلستان با شعرای انگلیسی زیادی آشنا شد و آثار مختلفی به انگلیسی نوشت.

ولتر در سبک های مختلفی می نوشت. یکی از سبک های او نیز نمایشنامه بود. در سال ۱۷۲۳ منظومه آنریاد را نوشت و یک سال بعد آن را روی صحنه برد. داستان این منظومه در مورد هنری چهارم بود.

فرانسوآ ولتر تمام عمر خود را به مبارزه برای رسیدن به عدالت و آزادی اختصاص داد و در فرانسه به عنوان یک نویسنده و فیلسوف با شهامت از او یاد می شود. از آثار او می توان به« ساده دل»، «تاریخ روسیه» و «تراژدی بوروتوس» اشاره کرد. او سرانجام پس از ابتلا به یک بیماری سخت در ۸۴ سالگی از دنیا رفت.

منبع: وبسایت انتشارات اندیشمند

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول