راهنما
1401/01/15
شهری در ترکیه

شهری با تاریخ ۲۵۰۰ ساله است که در جهان باستان با نام قسطنطنیه شناخته می شود. این شهر به سبب جاذبه های تاریخی و مدرن و البته مساجد زیبای عثمانی، مرکز فرهنگی، تاریخی و اقتصادی ترکیه محسوب می‌شود. جالب آن که از لحاظ جغرافیایی به گونه‌ای‌ست که بخشی از آن در قاره آسیا و بخش دیگرش در قاره اروپا قرار دارد. این دو بخش توسط پل معروف بسفر به یکدیگر متصل می‌شوند و از همین روی، آن را پلی میان دو قاره نیز می‌نامند.

استانبول بزرگ‌ترین شهر ترکیه، دروازه اروپا و پایتخت فرهنگ این کشور است. شهری که به‌راحتی می‌توانید رد پای تاریخ و اصالت را در آن ببینید. شهری که شهرنشینانش از هزاره دوم قبل از میلاد در آن ساکن شدند و نام شهر را «بیزانتیوم» نامیدند که برگرفته از نام شاه مِگارایی به نام «بیزانس» بود. پس از آن، تاریخ، فراز و نشیبش را به بیزانتیوم نشان داد تا اینکه کنترل شهر در قرن ششم قبل از میلاد به دست فارس‌ها افتاد.پس از آن، یعنی در قرن چهارم قبل از میلاد، اسکندر کبیر حاکم شهر شد و در قرن دوم میلادی، شهر تحت حاکمیت «کنستاتین کبیر» و حکومت رومی‌ها قرار گرفت. درست در همین مرحله نام شهر از بیزانتیوم به «کنستانتینوپل» یا همان «قسطنطنیه» خودمان تغییر داده شد.

قسطنطنیه در طول تاریخ خود، حکومت‌ها، جنگ‌ها و پیروزی‌های بی‌شماری را تجربه کرده است، از «شورش نیکا» در دوره ژوستینیان اول، محاصره شهر توسط اعراب، تجربه جنگ‌های صلیبی و قتل و غارت‌های بی‌شمار گرفته تا فتح شهر در قرن پانزدهم میلادی به دست ترک‌های عثمانی.

امپراطوری عثمانی، قسطنطنیه را با نام «اسلامبول» به معنای شهر اسلام، تغییر نام دادند. همان‌طور که از تغییر نام این شهر برمی‌آید، حاکمان شهر مسلمان بودند؛ به همین دلیل مساجد بی‌شماری در اسلامبول ساخته شد..در نهایت، یعنی در قرن بیستم، جمهوری ترکیه شکل گرفت و پایتخت آن از استانبول به آنکارا منتقل شد؛ اما همچنان استانبول، پایتخت فرهنگی و تجاری ترکیه است.

برخی از جذاب‌ترین و مشهورترین های استانبول عبارت است از:

ایاصوفیه مسجدی که در حال حاضر به موزه بدل شده و قدمتی بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. قبل از آن که مسجد باشد، به دست رومی‌ها و به عنوان کلیسا بنا شد.

کاخ دلمه باغچه: دلمه باغچه یکی از کاخ‌های سلطنتی و باشکوه استانبول است که درست در کنار آبراه معروف شهر قرار دارد. این کاخ در دوران سلطنت عثمانی بنا شد و از طراحی و دکوراسیون مجللی برخوردار است.

مسجد آبی: مسجد آبی یا سلطان احمد،  مسجد بزرگی است که به خاطر کاشی‌های آبی رنگ و تزئینات جذابش مشهور شده است.

 قلعه دختر درست در میان آب قرار دارد و منظره‌ای دیدنی ایجاد کرده است.

 پارک گلخانه یکی از پارک‌های سرسبز و محبوب استانبول که در منطقه تاریخی فاتح قرار دارد.

 این کلان شهر اروپایی و آسیایی که در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد، جزو 5 شهر برتر توریستی دنیا محسوب می شود. و امروزه استانبول بعد از پاریس به همراه شهرهای دبی، بانکوک، سئول و بارسلونا پیشتاز جذب گردشگر از سراسر جهان است.

منبع: علی‌بابا / کارناوال

 

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول