راهنما
1401/01/15
پایتخت سوئیس

کشوری خارق العاده زیبا و محصور در خشکی از کوه‌های سر به فلک کشیده، دریاچه‌های عمیق آلپ، یخچال‌های طبیعی ، دره‌های چمن‌زار، مزارع منظم، دهکده‌های کوچک و شهرهای پر رونقی که زمان قدیم و حال را در هم می‌آمیزد، سوئیس پیوندی از جغرافیای فیزیکی و فرهنگی متنوع اروپای غرب است که در هر دو شهرت دارد. این کشور مورد علاقه نویسندگان، هنرمندان، عکاسان و علاقه‌مندان به ورزش در فضای باز از سراسر جهان است.

پایتخت این کشور برن، شهری آرام است که نام آن از گودال خرس گرفته شده و حاکمان قرون وسطایی کانتون به عنوان نمادی هرالدیک در آنجا مستقر شدند. چاله های خرس اکنون بخشی از باغ وحش محبوب شهر هستند. کلانشهری که در امتداد دریاچه‌ای بزرگ، جایی که کوه‌ها به دشت‌ها می‌رسند جای خوش کرده است  و بزرگ‌ترین و جهانی‌ترین شهر این کشور محسوب می شود.

 سوئیس از دیرباز نمونه یک جامعه چند قومیتی و چند زبانه بوده است، مکانی که در آن افراد مختلف با هر قوم و نژادی می توانند در هماهنگی اجتماعی زندگی کنند و در منافع مشترک متحد شوند. سوئیسی‌ها به‌طور موجهی به این موضوع افتخار می‌کنند لازم به ذکر است که  این نکته در اوایل قرن بیست و یکم توسط روث دریفوس، که در سال ۱۹۹۹ به عنوان اولین زن و اولین رئیس‌جمهور یهودی کشور برگزیده شد بیان گردید.

دین و مذهب اکثریت این کشور مسیحی است اما برخی نیز دین های متفاوتی از جمله کاتولیک، پروتستان، ارتودوکس، مسلمان و همچنین عهده ای بدون دین هستند در قانون سوئیس سه زبان رسمی مرسوم است که عبارت اند از فرانسوی، آلمانی و ایتالیایی نکته ای که جالب توجه می باشد این است که قوانین اساسی و ملی به هر سه زبان نوشته می شوند و این کشور با توجه به این سه زبان سه اسم رسمی نیز دارد که شوایز (آلمانی)، سوئیس (فرانسه)، سوایزر (ایتالیایی) نام دارند.

از لحاظ مکانی سوئیس از غرب با فرانسه، از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختن اشتاین و از جنوب با ایتالیا همسایه است. حدود ۱۳۵ مایل (۲۲۰ کیلومتر) از شمال به جنوب و ۲۲۰ مایل (۳۵۰ کیلومتر) در وسیع ترین گستره آن از غرب به شرق امتداد دارد. توسعه اقتصادی و تراکم بالای جمعیت باعث ایجاد استرس شدید محیطی و در نتیجه آلودگی و بحث بر سر استفاده از منابع طبیعی شده است با این حال در طول دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، سیاست‌های جاه‌طلبانه زیست‌محیطی توسط کانتون‌ها و شهرداری‌ها به اجرا درآمد و منجر به پیشرفت چشمگیر در کاهش آلودگی ها شد به گونه ای که انتشار آلودگی هوا در سوئیس به کمترین میزان خود در کشورهای صنعتی است.

منبع: معراج/ https://www.blatterimmo.ch/

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول