راهنما
1401/01/15
قله ای در استان فارس

 اگر به کوهنوردی علاقه دارید، رشته کوه های زیبای ایران این فرصت را به شما می دهد تا تجهیزات خود را برای تجربه یک کاوش به یاد ماندنی در کوه‌ها و صخره‌ها آماده کنید و صعود خود را بر فراز کوه‌ها جشن بگیرید که یکی از زیباترین حس‌های دنیا تماشای صحنه مسحورکننده طلوع خورشید در ارتفاعات است. کوه‌های ایران به دو رشته کوه اصلی البرز و زاگرس تقسیم می‌شوند که هر کدام به زیر رشته هایی تقسیم می شوند.

رشته کوه دنا بلندترین کوه و طولانی ترین زیر رشته زاگرس و دارای خط الراسی به طول تقریبی ۹۰ کیلومتر است که در استان های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و فارس قرار گرفته است. این رشته کوه دارای ۴۹ قله با ارتفاعی بالای ۴۰۰۰ متر است که مانند نگینی بی نظیر در میان کوه های ایران می درخشد. اکثر مردم معتقدند دنا یک قله است اما این تفکر اشتباهی بیش نیست در واقع دنا یک رشته کوه است. رشته کوهی که از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد و توسط سه گردنه بیژن، مورگل غربی و پوتک به سه رشته اصلی و یک زیر رشته عمودی تقسیم می شود.

جذاب ترین نکته در مورد رشته کوه دنا برای کوهنوردان متخصص این است که صعود در طول آن بسیار شگفت انگیز و لذت بخش است و علاوه بر این دهکده‌های زیادی در پارک دنا وجود دارد که در میان کوه‌ها با مناظری نفس‌گیر قرار گرفته‌اند در این منطقه، جنگل‌های دیدنی و وسیع بلوط در ارتفاع کم و همچنین مناطق کشاورزی، رودخانه‌ها، درختان میوه و چادر های عشایری زیبا همراه با حیوانات خود همه و همه این منطقه وسیع با زیبایی منحصر به ‌فردش را برای بسیاری از فعالیت‌های ماجراجویانه مانند کوهنوردی، دوچرخه‌سواری در کوهستان، پیاده‌روی، ماجراجویی‌های حیات وحش، شنا در رودخانه و ماجراجویی‌های عشایری ایده‌آل است.

منبع: ایسنا/ سایت موج کوه

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول