راهنما
1401/01/15
تخیلی نویس معروف فرانسوی

پدر داستان های علمی تخیلی، نویسنده، شاعر و نمایشنامه نویس فرانسوی در قرن نوزدهم که با رمان های علمی و تخیلی و ماجراجویانه اش انقلابی به پا کرد و خود را به زمره ی شهرت جهانی رساند اگر بگوییم کتاب دور دنیا در هشتاد روز یا بیست هزار لیگ زیر دریا به راحتی نام او بر زبانتان جاری می شود بله درست حدس زدید این نویسنده ژول ورن یا به طور کامل ژول گابریل ورن است.

ژول ورن در ۸ فوریه ۱۸۲۷ در نانت فرانسه، یک شهر بندری شلوغ دریایی به دنیا آمد. در آنجا، ورن در معرض کشتی‌هایی بود که حرکت می‌کردند و می‌رسیدند و همین دلیل تخیل او را برای سفر و ماجراجویی هایش ترقیب می کرد. او حین تحصیل در مدرسه شبانه روزی شروع به نوشتن داستان های کوتاه و شعر کرد. پس از آن، پدرش که یک وکیل بود، او را برای تحصیل در رشته حقوق به پاریس فرستاد ورن در حالی که به تحصیل تمایل داشت، جذب ادبیات و تئاتر شد و شروع به رفت و آمد در سالن‌های ادبی مشهور پاریس کرد، هنگامی که پدر ورن متوجه شد که پسرش به جای مطالعه قانون مشغول نوشتن است، فورا حمایت مالی خود را پس گرفت. در نتیجه، او مجبور شد از خود به عنوان یک دلال سهام حمایت کند، که از آن بسیار متنفر بود، اگرچه تا حدودی در آن موفق بود. در این دوره، او با نویسندگان الکساندر دوما و ویکتور هوگو آشنا شد که از آن ها درس های بسیاری در مورد نویسندگی گرفت و توانست رمان هایی بنویسد که در آن ها واقعیت های علمی را با داستان های ماجراجویی و تخیلی ترکیب کند اولین اثر او با عنوان پنج هفته در یک بالن به طور رسمی در سال ۱۸۶۳ منتشر شد و بسیار مورد استقبال گرفت به گونه ای که به پرفروش ترین کتاب بین المللی تبدیل شد ورن سرخوش از این اتفاق شغل خود را در بازار بورس رها کرد تا یک نویسنده تمام وقت شود پس آن ورن توانست بیش از شصت اثر را در کارنامه خود ثبت کند که به عنوان دومین نویسنده پرترجمه در جهان شناخته شد.

از دیگر آثار بسیار مورد توجه و استقبال این نویسنده ی معروف می توان ماجراهای کاپیتان هاتراس، از زمین تا کره ماه، در مدار ماه، هشتصد فرسنگ در آمازون، جزیره‌ای در آتش، جزیره شناور، صاحب جهان و ... اشاره کرد.

منبع: https://www.britannica.com/. / https://www.biography.com/ ورن، ژول، سفر به مرکز زمین. مترجم: فریدون وهمن

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول