راهنما
1401/01/20
از باشگاه های فوتبال اروپا

(به ترکی استانبولی: Galatasaray Spor Kulübü) یک باشگاه ورزشی ترکیه ای در شهر استانبول است که در ورزش‌های اتومبیل‌رانی، بسکتبال، بسکتبال با ویلچر، تنیس، جودو، دو و میدانی، رویینگ، سوارکاری، شنا، فوتبال، قایقرانی بادبانی، هندبال، واترپلو، والیبال، ورزش‌های موتوری و فوتبال فعالیت دارد. باشگاه ورزشی گالاتاسرای در کنار دانشگاه و دبیرستان گالاتاسرای یکی از اعضای مهم انجمن گالاتاسرای می‌باشد.

این باشگاه بیشتر به خاطر تیم فوتبالش شناخته شده‌است. تیم فوتبال گالاتاسرای تنها تیم ترکیه می‌باشد که در اروپا قهرمان شده‌است. گالاتاسرای همچنین جام زیادی را در فوتبال ترکیه تصاحب کرده‌است.

احسان امره وورال و هم تیمی‌اش احمت یومروکایا در تیم رویینگ گالاتاسرای برای نخستین بار در تاریخ ورزش ترکیه در رقابت‌های رویینگ زیر ۲۳ سال جهان در پوزنانِ لهستان قهرمان جهان شدند. تیم بسکتبال با ویلچیر گالاتاسرای در سال‌های ۲۰۰۸ (۱۳۸۷)، ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) و ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) قهرمان لیگ ترکیه و همچنین در سال‌های ۲۰۰۸ (۱۳۸۷)، ۲۰۰۹ (۱۳۸۸)، ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) و ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) قهرمان باشگاه‌های جهان شده‌اند. تیم بسکتبال زنان گالاتاسرای در سال ۲۰۰۹ قهرمان یورولیگ شده‌است.

 گالاتاسرای در زبان ترکی استانبولی به معنای کاخ گالاتا می‌باشد (سارا همان سرای فارسی است). وجه تسمیه این تیم قرارگیری در محلهٔ گالاتا (غلطه) در استانبول است.

نماد گالاتاسرای، شیر است و آنان را اصلان‌لار (به ترکی استانبولی: Aslanlar، شیرها) می‌نامند. این نماد، لقب «نیهات بدیک» یکی از اعضای باشگاه بود که نیهات اصلان شهرت داشت.

 تاریخ

باشگاه ورزشی گالاتاسرای در پاییز سال ۱۹۰۵ توسط دانش آموزان دبیرستان گالاتاسرای (یک دبیرستان نمونه که در سال ۱۴۸۱ (۸۶۰ خورشیدی) تأسیس شد) تحت عنوان باشگاه فوتبال بنیان نهاده شد. نخستین رئیس باشگاه علی سام ین بود. تخستین مسابقهٔ آن‌ها در برابر باشگاه فوتبال کادی کوی انجام شد که با پیروزی ۲–۰ برای گالاتاسرای به پایان رسید. بحث‌های زیادی بر سر نام باشگاه وجود داشت، برخی نام گلوریا (به معنای پیروزی) و برخی دیگر نام آودوک(به معنای شجاعت) را پیشنهاد می‌کردند. اما در نهایت نام گالاتاسرای برگزیده شد.

بر پایه پژوهش‌های «سِم آتابیوغلو» نام گالاتاسرای از یکی از بازی‌ها گرفته شده‌است. در بازی برابر تیم «روم» پس از پیروزی ۲–۰ هواداران تیم گالاتاسرای تیمشان را با شعار «گالاتا سرای افندیلری» (به معنای مردان کاخ گالاتا) تشویق کردند و پس از این اتفاق آن‌ها نام «گالاتا سرای» را برگزیدند. باشگاه در ۱۹۱۲ (۱۲۹۱) پس از ایجاد قانون ثبت شرکت‌ها، باشگاه‌ها و موسسات ثبت رسمی شد.

در ابتدا رنگ‌های مورد استفادهٔ باشگاه ورزشی گالاتاسرای سفید و قرمز بود. همان رنگ‌هایی که در پرچم ترکیه وجود داشت. در آن زمان هنوز جمهوری ترکیه تأسیس نشده بود و به همین دلیل مدیران و بازیکنان گالاتاسرای به خاطر تداعی جمهوری‌خواهی مورد تعقیب مسئولان حکومتی امپراطوری عثمانی قرار داشتند. به همین دلیل رنگ‌های باشگاه در سال ۱۹۰۷ (۱۲۸۶) به زرد و آبی و در سال ۱۹۰۸ (۱۲۸۷) به سرخ و زرد تغییر یافت.

فوتبال

در ترکیه، به ازای هر پنج قهرمانی در لیگ، یک ستاره بر روی پیراهن درج می‌شود. گالاتاسرای با ۲۲ قهرمانی، دارای ۴ ستاره می‌باشد

تیم فوتبال گالاتاسرای یکی از سه تیم فوتبال بزرگ ترکیه‌ای است که در شهر استانبول قرار دارد و هم‌اکنون در سوپر لیگ فوتبال ترکیه بازی می‌کند. این تیم معروف فوتبال ترکیه که قدیمی‌ترین تیم فوتبال ترکیه بوده و در دوره عثمانی تشکیل شده‌است تاکنون ۲۲ بار به عنوان قهرمانی لیگ برتر دست یافته‌است. گالاتاسرای همچنین ۹ بار دوم و ۱۵ بار نیز سوم شده‌است. ۱۴ عنوان قهرمانی جام حذفی، و پنج عنوان نایب قهرمانی در این ججام و همچنین ۱۱ عنوان قهرمانی سوپرجام و ۷عنوان نایب قهرمانی این جام از دیگر افتخارات گالاتاسرای است. گالاتاسرای در فصل ۱۹۹۹–۲۰۰۰ در عرصه اروپا نیز توانست قهرمان جام یوفا شود و در سوپرجام نیز که در سال ۲۰۰۰ برگزار گردید در وقت اضافه با نتیجه دو بر صفر رئال مادرید اسپانیا را شکست داد و قهرمان این جام گردید.

در ترکیه، به ازای هر پنج قهرمانی در لیگ، یک ستاره بر روی پیراهن درج می‌شود. گالاتاسرای با ۲۲ قهرمانی، دارای ۴ ستاره می‌باشد.

 

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول