راهنما
1401/01/20
پایتخت کشور همسایه شمال غربی ایران

ترکیه کشوری اوراسیای با نام رسمی جمهوری ترکیه و دارای قدمتی هزاران ساله است. قدمت آن به امپراطوری روم و عثمانی برمی گردد. شبه جزیره آناتولی یکی از قسمت های این سرزمین است که اکثر بخش های ترکیه امروزی را در بر دارد.

بسیاری از افراد گمان می کنند که پایتخت ترکیه استانبول است، اما باید بدانید که آنکارا پایتخت سیاسی-اداری این کشور است نه استانبول! پایتخت هر کشور مهم ترین شهر آن کشور از جنبه های مختلف اداری، سیاسی، تجاری و … است.

آنکارا که در قدیم " آنقره " نامیده می شد جز آن دسته از شهرهایی است که دارای تاریخ و تمدن گسترده ایی بوده و بارها در طول تاریخ مورد حمله بسیاری از قبایل و کشورهای دیگر واقع شده است. اهمیت تاریخچه شهر آنکارا به زمان هیتی ها باز می گردد. هیتی ها سلسله ای در هزاره دوم قبل میلاد بوده است و در منطقی چون آسیای میانه و صغیر به ویژه سوریه حکومت می کرده اند. پس از هیتی ها حکومت هایی چون ریگیه ای ها و بعد از آن لیدی ها ، ایرانی ها ، یونانی ها ، گالات ها ، رومی ها ، بیزانس ها و ترک ها  به ترتیب به این شهر حمله کرده و در نهایت ترک ها با جنگ های بسیار این شهر را تصاحب کرده اند.

آنکارا اگرچه به دلیل پایتخت بودن بسیار شلوغ و پرازدحام است اما زیبایی های خاص خودش را دارد. و مملو از دیدنی ها و جاذبه های فراوانی در دل خود است.

 قلعه آنکارا با دیوارهای بلند و برج و باروهای قدیمی اش یکی از جاذبه های گردشگری مشهور این شهر است. در قرن ۷ بعد از میلاد ساخته شده و در ادوار مختلف تاریخ حکومت های گوناگون  شامل رم باستان، امپراتوری بیزانس، ترک های سلجوقی و عثمانی بوده است.

 از دیگر جاذبه های گردشگری آنکارا موزه میتوان به تمدن های آناتولی، حمام های رمی، موزه فضای باز آلتینکوی، آکواریوم آکوا وگا، پارک گنچلیک و مقبره آتاتورک یا آنیت کابیر اشاره کرد.

همچینی در این شهر سالانه جشنواره های زیادی پرپا میگردد که از مهمترین آنها میتوان جشنواره بین المللی فیلم و موسیقی آنکارا را نام برد

منبع:موسسه دانش گستر کوه نور

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول