راهنما
1401/01/20
بازیکن سابق تیم ملی آلمان

مردی که در دوران حرفه ای خود تقریبا تمام قله های فوتبالی را فتح کرد و در حیطه ی مربی گری نیز بنیانگزار تیمی شد چهارمین ستاره را برای ژرمن ها به ارمغان آورد.

 بازیکن و مربی آلمانی فوتبال در ۳۰ ژوئیه ۱۹۶۴ در گوپینگن بادن-وورتمبرگ آلمان به دنیا آمده و در پست مهاجم توپ می زد. کسی که به خاطر ضربات سر عالی و شیرجه‌ای‌اش و تکنیک  بی نظیرش فوق ستاره فوتبال دهه ۹۰ میلادی آلمان است.

پدرش در بوتنانگ اشتوتگارت یک مغازه نانوایی داشته و یورگن کلیزمان سرگذشتی جالب دارد .

در بچگی شاگرد نانوایی پدرش بود و پیش از آنکه فوتبالی شود شانس خود را در ژیمناستیک و هندبال آزمود. هشت ساله بود که به دنیای فوتبال ورود کرد

از همان ابتدا او به عنوان یک مهاجم گلزن مورد توجه بود و در سن یازده سالگی توانست به جوانان وورتمبرگ راه یابد و در ۱۶ سالگی نیز راهی اشتوتگارت کیکرز شد. برتی فوگتس بازی های او را زیر نظر گرفت و برای نخستین بار به تیم ملی جوانان آلمان دعوت شد. اشتوتگارت کیکرز در همان ۱۶ سالگی با او قرادا حرفه ای بست تا باشگاه های دیگر خیال کج برای ربودن جواهر آن ها نداشته باشند.

پس از آن بود که او کار در نانوایی پدرش را پایان داد او در این مورد می گوید:" من فقط می خواستم دوران کارآموزیم را به اتمام برسانم! حالا به خوبی درک می کنم که روزی ۱۲ ساعت کار به چه معنی است"

او پس از آن به اشتوتگارت پیوست و از آنجا راهی اینتر میلان، موناکو، تاتنهام و بایرن مونیخ شد. در لیگ برتر انگلیس به عنوان محبوب ترین بازیکن آلمانی شهرت یافت در تاتنهام گل های بسیاری با ضربات سر شیرجه ای به ثمر رساند و خاطرات زیبایی را از خود در ذهن هواداران تاتنهام به جای گذاشت.

او پس از قهرمانی در جام جهانی و یورو ۹۶ در جام جهانی ۹۸ وداعی زودهنگام را تجربه کرد تا پایانی باشد بر سال ها افتخار آفرینی او در پیراهن تیم ملی.

شخصیت کاریزماتیکش با خاطرات فوتبالی ها عجین شده و جزء لاینفک از نوستالوژی هایی است که سراغ آن را می توان از دهه شصتی ها گرفت. بسیاری با شیرجه های بعد از گل او فوتبالی شدند و بسیاری هم درگیر پنالتی فینال جام ۹۰ هستند.

کلینزی از آن دست بازیکنانی بود که فرصت خاطره بازی های زیادی را به ما می دهد از همان ها که می توان ساعت ها به یک نقطه خیره شد و از کمک او به زلزله زده های رودبار نوشت و یا به گلزنی او در مقابل ایران و شادی پس از گلش اشاره کردو یا هیجان شایعه نشستن روی نیمکت تیم ملی ایران را به یاد آورد.

منبع: آی‌اسپورت

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول