راهنما
1401/01/20
از کشورهای حوزه دریای بالتیک

این جمهوری کوچک  با جمعیت ۳ میلیونی خود، در جنوب ناحیه بالتیک به عنوان یکی از نگین های اروپا واقع شده است. و مکان‌های دیدنی و زیبای از  آثار باستانی فراوان گرفته تا قلعه‌های قرون وسطایی با سبک معماری خاص آن دوران در دل خود جای داده است  که نام برخی از آنها در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند .پایتخت لیتوانی، شهر ویلنیوس است که دروازه‌ی ورود به این سرزمین جادویی به شمار می‌آید.

  یکی از مهم ترین جاذبه های لیتوانی، قلعه زیبای تراکی است که  در شهر تراکی در نزدیکی ویلنیوس، درست در وسط دریاچه پر آب آن قرار گرفته است و تاریخ ساخت این شهر به قرن ۱۳ ام بر میگردد.

 کلیسای سنت آن در شهر ویلنیوس با آجرهای نارنجی رنگ و پنجره های رنگی و قوسی یکی از زیباترین معماری های کشور لیتوانی را دارد. ساخت این بنا به سال ۱۵۰۱ بر می گردد و در آن شاهد معماری گوتیک، سقف های بلند و کنده کاری های قدیمی هستید.

 دروازه دان بخشی از دیوار دفاعی ویلنیوس است که قدمت آن به قرون وسطی برمی گردد. این دیوار ها ۹ دروازه داشتند که بر روی هر کدام از آن ها، تصویری از مریم مقدس حک شده بود. مردم معتقد بودند که این تصویر برایشان خوش شانسی می آورد. در سال ۱۷۹۹ این دیوار ها مورد حمله ی روس ها واقع شده و بخش اعظمی از آن ها تخریب شد. امروزه فقط دروازه ی دان سالم باقی مانده است.

 پارک ملی آکتایتیا  که علاوه بر گراز،  گوزن کوهی و گوزن شمالی میتوانید در ان با زندگی اصیل لیتوانی بیشتر آشنا بشوید. ۳۰ درصد از مساحت این پارک ملی را آب تشکیل داده و شامل ۳۰ رودخانه و ۱۲۶ دریاچه است. معروف ترین دریاچه این پارک دریاچه بالوساس است. علاوه بر جاذبه های طبیعی بناهای آسیاب آبی و موزه زنبور داری نیز در آن قرار دارند.

لیتوانی  به عنوان اولین کشوری که در سال ۱۹۹۰ از اتحاد جماهیر شوروی خارج شد و از آن زمان تا به امروز همواره سعی داشته تا خودش را به عنوان یک کشور مستقل به دنیا بشناساند.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول