راهنما
1401/01/20
شهری در کشور سوئیس

قطعا زمانی که صحبت بهشت اروپا می شود بدون معطلی همگی سوئیس را به یاد می آوریم،کشوری با طبیعتی خیره کننده و اعجاب انگیزه که هر انسانی را مسحور خود میکند! محله های تاریخی و قدیمی که تداعی گر معماری قرون وسطا هستند و به خوبی در کنار دنیا مدرن هویت اصلی خود را حفظ کردند و به زیبایی های این کشور اضافه کردند.

لوزان شهری بزرگ و مکانی آسوده و آرامش دهنده در بالای ۳ تپه در قسمت غرب سوئیس قرار دارد که از لحاظ وسعت و بزرگی در کشور سوئیس پس از شهر ژنو دومین شهر می باشد. لوزان همواره با کوه های آلپ و دریاچه ژنو که دور تا دورش را فراگرفته اند محاصره شده است.

پل‌های بلندی بر روی دو رودخانه که لوزان را تقسیم می‌کنند کشیده شده‌اند و با شیبی که از ساحل دریاچه اوج می‌گیرد ترکیب می‌شوند و به شهر، منظره‌ای دراماتیک و بسیار دیدنی می‌دهند.

یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر لوزان کلیسای جامع  نتردام است که در آن قرار دارد. قدمت این کلیسا به قرن دوازدهم بر می گردد کلیسای جامع لوزان تقریبا همزمان با کلیسای نتردام پاریس شروع شده اما حدود ۱۰۰ سال زودتر از آن به پایان رسیده و امروزه بزرگترین کلیسای کشور سوئیس است و دارای سبک گوتیک است.

در زیر کلیسای جامع، خیابان‌های تو در توی محله قدیمی به میدانی به نام «پَلو» (Palud) می‌رسند. در این قدیمی‌ترین آب‌نمای لوزان را قرار دارد که در ستون مرکزی‌اش نمادی از عدالت را به تصویر کشیده است.

یکی از زیباترین مناظر لوزان را پله‌هایی تشکیل داده که از میدان پَلو به تراس جلوی درب اصلی کلیسای جامع می‌رسد. این پلکان که به «اِسکَلیه دو مارشه» (Escaliers du Marché) شهرت دارد، در قرن سیزدهم ساخته شده و بازار میدان پلو را به بالایی متصل می‌کرد. در کنار این پله‌ها ساختمان‌هایی را می‌بینید که متعلق به قرن شانزدهم هستند.

در پایین محله شلوغ مرکزی لوزان، محله‌ی «اوشی» (Ouchy) قرار دارد که به خاطر مسیر گل کاری شده در بین بندر قدیم و جدید به هم متصل می‌شوند شهرت دارد. در وسط این مسیر، قلعه قرن دوازدهمی اوشی قرارگرفته که عهدنامه صلح ترکیه، یونان و متحدین در سال ۱۹۲۳ در آن امضا شد. این قلعه امروزه یک هتل بسیار لوکس و رستورانی مجلل است.

دفتر مرکزی بازی‌های المپیک دنیا در لوزان قرار داشته و یک موزه المپیک نیز در اینجا وجود دارد. کل تاریخ این بازی‌ها را نشان داده و از ریشه‌ آن در یونان باستان تا آخرین دوره را توضیح می‌دهد.

به طور کلی لوزان با خیابان های رنگارنگش و کوچه پس کوچه های تاریخی و زیبایی که در کنار رستوران ها و هتل هایش چشم نوازی میکند بسیار دل انگیز می باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول