راهنما
1401/01/21
شاهکار ماتیس

شارلوت مری ماتیسن رمان نویسی که شاید همه ما با رمان‌های او غرق در رویا شده‌ایم اما در زمان زندگی خود به دلیل بی‌اعتنایی مردم به داستان‌هایش منزوی و گوشه‌گیر شد به همین دلیل هیچ‌کس چیز زیادی از زندگی او نمی‌داند جز چیزهایی کلی و اندک این رمان‌نویس بریتانیایی بیشتر با آخرین رمانش به نام پَر شناخته می‌شود که به یک شاهکار هنری تبدیل شد اما عمر کوتاه شارلوت اجازه لذت بردن از این‌همه تعریف و تمجید را نداد.

شارلوت مری ماتیس در سال ۱۸۸۸ در روستایی به نام لیس‌کرد چشم به جهان گشود. او علاقة زیادی به طبیعت، کشاورزی، باغبانی نشان می‌داد و به دنبال آن برای فراگیری این حرفه به کالج اسپارت شولت واقع در شهر وینچستر رفت او همچنین در مزرعه لبنی ویلت‌شایر و سپس به‌عنوان زنبوردار در مزرعة شاهزاده ولز مشغول به کار شد او بسیار از کارش لذت می‌برد و به همه ثابت کرد که از پس تمام‌کارهای ریزودرشت مزرعه برمی‌آید. ماتیسن جوان دراین‌بین رمان‌نویسی را نیز از سر گرفت و در همه حال خود را مشغول به کاری می‌کرد همچنین در جنگ جهانی اول به عضویت سازمان سرزمین زنان درآمد او کمک‌های زیادی به کشاورزها و زمین‌دارها کرد و به‌سرعت تبدیل به یک عضو بسیار فعال گروه شد. اما پس اینکه کتاب‌ها و رمان‌هایش با بی‌اعتنایی و بی‌توجهی مردم مواجه شد دست از کار کشید ازاین‌پس زندگی او به دور از چشم مردم و در پس تنهایی گذشت و دیگر هیچ ارتباطی با مردم نگرفت او به پرنس تاون مهاجرت کرد و تا آخر عمر کوتاه خود را در انزوا گذراند.

آثاری که از ماتیس به جا مانده است و امروزه بسیار محبوب واقع شده اند شامل پنج رمان به نام‌های نسل میانی، کودکان ویرانه، موروِنای سبزپوش، آجیل با پوست و پَر که آخرین رمان و مشهورترین کتاب او شد.

در نهایت امر شارلوت مری ماتیسن در تاریخ هشتم آوریل سال ۱۹۳۷، بر اثر سرطان سینه درگذشت و در گورستانی واقع در کورن‌وال داستان زندگی‌اش به پایان رسید.

زندگی قمار است؛ ماجراست؛

انسان یا می‌برد یا می‌بازد؛

زندگی مانند معرکه‌ای است که پایان ندارد؛

وقتی صدای یک نفر کم‌کم ضعیف و خاموش شد؛

صدائی جوان‌تر و نیرومندتر

رشتة بقیه داستان را می‌گیرد و ادامه می‌دهد ...

(رمان پَر شارلوت مری ماتیس)

رمان‌ها

1.The Generation Between (1915)‎ نسل میانی

2.Children of the Desolate (1916)‎

3.Morwenna of the Green Gown (1923)‎ مورونای سبزپوش

4.Nut in the Husk (1926)‎

5.The Feather (1927)‎ پَر

www.JADVALKATIBEH.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول