راهنما
1401/01/21
کتابی از امیل زولا

امیل زولا  شاید یکی از مشهورترین و جنجالی‌ترین چهره‌هایی بود که تاکنون در صحنه ادبی فرانسه شناخته شده است. او در طول زندگی اش تقریباً در تمام جنبه‌های جامعه حضور خود را آشکار کرد. گذشته از حجم عظیم آثار ادبی که شامل رمان، نمایشنامه، شعر و نقد می‌شود، او بر جنبه نظری ادبی نیز تسلط داشت. مشهورترین اثر او

کتابی مهیج و شورانگیز به نام «نانا» است. این کتاب وقتی برای اولین‌بار در فرانسه منتشر شد چنان غوغایی به پا کرد که هزاران نفر برای خرید آن در کتاب‌فروشی‌ها صف بستند حتی در هر خانه‌ای همة افراد جداگانه یک جلد نانا داشتند زیرا از شدت شوق خواندن این داستان حاضر نمی‌شدند مدتی صبر کنند تا دیگری از خواندن کتاب فارغ شود. این داستان از آنجایی شروع شد که یک عصر پاییزی وقتی در کافه نشسته بود پاسبان‌ها وارد کافه شدند و تعدادی زن فاحشه‌ که در آن کافه حضور داشتند هرکدام در کنار یک مرد در کافه نشستند و وانمود کردند که آن مرد شوهر آنهاست تا دستگیر نشوند از جمله یکی از این زن‌ها که نانا نام داشت در کنار امیل زولا نشست و این شد که زولا، زندگی نانا زن فاحشه‌ای که به‌خاطر فقر مجبور به تن‌فروشی بود را به تحریر در آورد.

امیل زولا دوم آوریل سال ۱۸۴۰ در پاریس متولد شد او حدوداً ۹ ساله بود که پدرش درگذشت و امیل و مادرش را در تنگنای مالی شدید قرارداد. زولا پس از ناکامی در امتحانات لیسانس خود، زندگی‌ای را سپری کرد که به‌درستی می‌توان آن را زندگی شاعر فقیرانه نامید مطمئناً در این سال‌ها او چیزهای زیادی در مورد فقر آموخت که اغلب در بسیاری از رمان‌های بعدی او تجلی یافت.

پس از به‌دست‌آوردن مقام روحانی، توانست در کنارش هم بنویسد و کار خود را به‌عنوان شاعر آغاز کرد و در عرض چند سال به‌اندازه کافی کتاب‌هایش انتشار یافت و به او این اجازه را داد که تمام‌وقت خود را به فعالیت‌های ادبی اختصاص دهد. مجموعه «روگون - ماکوارت» زولا سهم بزرگ او در ادبیات فرانسه است. این مجموعه بیست جلد است که جنبه‌های مختلف زندگی را تحت امپراتوری دوم در فرانسه به تصویر می‌کشد. همه رمان‌ها به‌اندازه نانا موفق نیستند، اما وقتی آدم از رمانی به رمان دیگر می‌رود، تحت تأثیر تخیل فوق‌العاده نویسنده قرار می‌گیرد. و زولا در اواخر عمر خود، توانست قهرمان بسیاری از اهداف و آرزوهایش بشود. امروزه کتاب‌های او به چند زبان دنیا ترجمه و انتشار یافته است.

از دیگر آثار مهم امیل زولا می‌توان آسوموار، شور زندگی، شاهکار، رویا، شکست و ...را نام برد.

www.JADVALKATIBEH.com

 نانا (فرانسوی: Nana‎) نهمین داستان از مجموعهٔ بیست جلدی روگن ماکار اثر امیل زولا نویسنده، روزنامه‌نگار، و نمایش نامه نویس فرانسوی است. ماجرای این داستان در سال ۱۸۶۸ آغاز می‌شود.

نانا فرزند مردی الکی به نام کوپو و زنی رختشوی به نام ژروز است که شخصیت اصلی کتاب آسوموار است. نانا نمایندهٔ زنان فاحشه‌ای است که در دوران امپراتوری دوم فرانسه مقام درخشان و آمیخته به رسوایی داشتند.

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول