راهنما
1401/01/21
شهری در استان زیبای گیلان

گیلان همواره استانی پر از جاذبه‌های زیبا با طبیعت‌هایی بکر و وصف نکردی است به گونه‌ای که حتی با فکر کردن به آن همه سرسبزی و شادابی روح انسان غرق در آرامش می‌شود همچنین وجود جاذبه‌های تاریخی فراوان در این استان و پیشینة کهن و دیرین او آن را به یکی از مناطق توریستی مهم تبدیل کرده است. «تالش» شهری که در این استان جای گرفته دومین شهر پرجمعیت گیلان نیز محسوب می‌شود. این شهر زیبا از سه جهت به کوه‌های تالش و از یک جهت دیگر به دریای کاسپین محدود شده است که بدون تردید می‌توان تالش را با آن همه کوه‌های مخمل گون و جنگل‌های انبوه و آب و هوایی که انسان را مسخ می‌کند یکی از زیباترین و طبیعی‌ترین شهرهای جهان معرفی کرد.

شهرستان تالش به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گیلان شناخته می‌شود که قوم تالش از بازماندگان کادوس باستان این شهر را به عنوان پایتخت خود برگزیده‌اند و بعدها نام این شهر از روی این اقوام تالش نامیده شد. اما در منابعی نیز نام اولیه این شهر را هشتپر دانسته که بعد ها با گذر زمان به تالش تبدیل شده است. همچنین گویش و لهجه این منطقه نشان می‌دهد که در بسیاری از کلمات شبیه به زبان لری و کردی می‌باشد، گفته می‌شود که ریشه این زبان‌ها به قبیله‌های ماد، پارت و اوستایی برمی‌گردد.

از جاهای دیدنی بسیار زیبای این شهر می‌توان کاخ ییلاقی سردار امجد، پارک جنگلی سیاه داران، دریاچة سراگاه، غار سوباتان، حمام کهن مریان، مسجد آق اولر، رودخانة گرگان رود، منطقة ییلاقی و بی نظیر سوباتان، آبشار ورزان، روستای شیله وشت، روستای قروق و ... نام برد.

سوغات‌های شهر تالش نیز شامل دست‌بافت‌های پشمی، نان حلوایی، لباس محلی تالش، گلیم، سفالینه‌ها، عروسک‌های زیبای کاموایی، عسل طبیعی و ... می‌باشند که با دستان هنرمند این مردمان بی ریا ساخته میشوند.

www.JADVALKATIBEH.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول