راهنما
1401/01/21
استانی در ایران

سرزمین وسیعی در جنوب غربی ایران قرار دارد که در سراسر آن می‌توان شکوه فرهنگ و تمدن ایران باستان را دید و احساس کرد که چگونه انسان را مجذوب این همه

زیبایی خواهد کرد. آثار بسیاری از دوران ما قبل از اسلام و بعد آن نیز در این استان وجود دارد. شاید در مورد باغ های زیبای آن یا مناطق تاریخی که قدمتشان به هزاران سال قبل برمی‌گردد شنیده باشید همچنین مقبره دو شاعر معروف شیرازی به نام‌های حافظ و سعدی در این شهر واقع شده است بله درست حدس زدید این استان، «فارس» نام دارد که ریشه‌اش از قوم پارس که در هزاره سوم در این مناطق زندگی می‌کردند گرفته شده است.

مرکز این استان، شیراز می باشد که بسیاری از این مراکز دیدنی را در خود جای داده است از جمله یکی از باشکوه‌ترین مجموعه‌های تاریخی ایران و جهان تخت جمشید که پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشیان بوده و در میراث جهانی یونسکو به عنوان یک بنای تاریخی بسیار با ارزش به ثبت رسیده است یا آرامگاه کوروش کبیر محبوب‌ترین پادشاه ایران در کل تاریخ خارج از شیراز و در محلی به نام دشت مرغاب قرار دارد و از دیگر مراکز دیدنی این استان می‌توان ارگ کریم خان، آستان مقدس شاه چراغ، باغ ارم، دریاچه مهارلو، پاسارگاد و ... نام برد.

یکی از جاذبه‌های گردشگری خوشمزه استان فارس غذاها و شیرینی‌های آن است. باورتان نمی‌شود مردمش چقدر در چوگان رنگارنگ (برنج ایرانی) مانند کلم پلو و ته‌چین شیرازی (شیرازی چوگان) حرفه‌ای هستند. یا دسر معروف فارس فالوده که نمی‌شود راحت از کنارش گذشت.

و مهم‌تر از همه صنایع هنری و دستی این مردمان خوش دل و هنرمند به چشم می‌آید از قبیل قالی بافی، حصیربافی، پارچه بافی، نقره کاری و مس گری، خاتم کاری است.

من گشته‌ام ﺗﻤﺎﻡ ﺟﻬﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﺧﻮﯾﺶ                                ﺷﯿـــﺮﺍﺯ ﺍﺯ ﺗﻤﺎﻡ ﺟﻬﺎﻥ ﺧﻮﺵ ﻧﻤﺎ ﺗﺮ ﺍﺳﺖ

www.JADVALKATIBEH.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول