راهنما
1401/01/21
فیلمی از هیچکاک کارگردان معروف سینما

آلفرد هیچکاک، کارگردان و فیلمساز مشهور به دلیل شیوه خاص و به‌کارگیری نوعی تعلیق روانی در فیلم‌هایش و ایجاد تجربه‌ای جدید برای تماشاگر، لقب «استاد تعلیق» را به خود اختصاص داد قبل از ورود به صنعت فیلم مدت کوتاهی در زمینه مهندسی کار کرد. او در سال ۱۹۳۹ راهی هالیوود شد، جایی که اولین فیلم آمریکایی او، ربکا، برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شد. هیچکاک بیش از ۵۰ فیلم ساخته است اما «فیلم مارنی» که در سال ۱۹۶۴ با ژانر اکشن و هیجان انگیزی که داشت به عنوان آخرین شاهکار هیچکاک شناخته می‌شود و به پربیننده‌ترین فیلم در آن سال تبدیل شد.

آلفرد جوزف هیچکاک در ۱۳ آگوست ۱۸۹۹ در لندن، انگلستان به دنیا آمد و توسط والدین سخت‌گیر و کاتولیک بزرگ شد. او دوران کودکی خود را تنها و سرپناه توصیف کرد که بخشی از آن به دلیل چاقی بود. حتی گفته است یک بار توسط پدرش با یادداشتی به کلانتری محل فرستاده شد که از افسر خواسته بود به عنوان مجازات بدرفتاری او را به مدت ۱۰ دقیقه حبس کند. او همچنین خاطرنشان کرد که مادرش او را مجبور می‌کرد برای تنبیه چند ساعت پای تختش بایستد صحنه‌ای که در فیلم روانی او به آن‌ها اشاره شده است و تمام این بدرفتاری‌های پدر و مادر، برخورد شدید یا متهم شدن به ناحق بعداً در فیلم‌های هیچکاک منعکس شد و به تصویر در آمد.

هیچکاک قبل از رفتن به دانشگاه لندن و گذراندن دوره‌های هنری در مدرسه یسوعی کالج سنت ایگناتیوس شرکت کرد. او در نهایت به عنوان نقشه کش و طراح تبلیغات برای شرکت کابل هنلی مشغول به کار شد اما علاقه چندانی به این کار نداشت و خود را همیشه در سینما تصور می‌کرد به همین دلیل در حین کار شروع به نوشتن کرد و توانست مقالات کوتاهی را برای انتشارات داخلی ارسال کند. او از همان اولین قطعه‌اش، مضامین اتهامات نادرست، احساسات متضاد و پایان‌های پیچیده را با مهارتی چشمگیر به کاربرد و طولی نکشید در سال ۱۹۲۰ به‌عنوان نویسنده و طراح میان نوشته فیلم صامت وارد سینما شد و از آنجا به طراحی دکور و صحنه، فیلمنامه‌نویسی و دستیاری کارگردان رسید. او وقتی کارگردانی را شروع کرد به‌سرعت بسیار عجیبی پیشرفت چشم‌گیری داشت و به‌عنوان فیلم‌ساز ماهر و حرفه‌ای شناخته شد و آثارش به عنوان الگو برای دیگر فیلم سازان استفاده می‌شود. کم نیستند فیلم سازان معروفی که از فیلم‌های هیچکاک به عنوان الگویی معتبر در کارهایشان استفاده می‌کنند.

 هیچکاک هیچ‌وقت از تاریخ سینما پاک شدنی نیست و همواره آثارش در زمره محبوب‌ترین‌ها قرار دارد.

www.JADVALKATIBEH.com

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول