راهنما
1401/01/23
رودخانه ای بزرگ در استان اصفهان

سرزمین ما کشوری چهارفصل با طبیعتی بکر و چشم‌نواز که رودخانه‌های آرامش‌بخش آن در زیبایی هرچه‌تمام‌تر این طبیعت خالی از تأثیر نبوده است. ایران دارای رودها و رودخانه های بسیاری است که برخی از آنها از خود ایران سرچشمه گرفته و در نهایت به کشور های همسایه ختم می شوند و برخی نیز از کشورهای اطرف سرچشمه میگیرد و به کشور ما می ریزد در اینجا اصفهان شهری پر زرق و برق که در بستر رودخانه نفس گیر «زاینده رود» واقع شده و به واسطه ی این رود به دو نیمه شمالی و جنوبی و شهری پر از باغ های بزرگ تبدیل شده است.

زاینده رود بزرگترین رودخانه ایران است که بیش از ۴۰۰ کیلومتر جریان دارد. در حین عبور از شهر اصفهان، پل های تاریخی و زیبای زیادی از جمله پل خواجو، سی و سه پل، پل جوئی، پل مارنان و چند پل دیگر که بیشتر در دوره صفویه ساخته شده اند، در بر می گیرد. اگر ادعا کنیم که دلیل اصلی پیدایش استان اصفهان زاینده رود بوده است اصلا باورش سخت نیست.

هیچ چیز را نمی توان با لذتی که از ایستادن روی یکی از پل های رودخانه زاینده رود بدست آورد، مقایسه کرد. پل سی و سه پل، پل خواجو، پل جوی و چند پل کمتر شناخته شده دیگر از جاذبه های نزدیک این رودخانه هستند و هرکسی می تواند فرصتی برای خود فراهم کند تا لحظاتی فراموش نشدنی را در اصفهان رقم بزند.

متاسفانه این رود پس از چندین سال خشکی فصلی، گرم شدن زمین و برداشت آب قبل از رسیدن به اصفهان، بسیار کم آب و یا در حد چندین سال خشک شد که غم انگیز ترین صحنه ای را رغم زد که میتوان به چشم دید.

اما فلسفه ی نامگذاری این رود از آنجایی بود که همه ی زمین های اطرافش را حاصلخیز و از هر کجا که می گذرد جان می بخشد از این رو به آن «زاینده» می گویند که در لغت به معنای زنده کننده است.

منبع: کجارو/ تاریخچه اصفهان/ همشهری انلاین

  www.JADVALKATIBEH.com..........................................Instageram:Magazine.Katibeh...........................................YouTube:Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول