راهنما
1401/01/23
شهر بادگیرها

سرزمین ما ایران سراسر زیبایی، فرهنگ، تمدن و قدمت است بسیاری از استان هایی که امروزه پا برجاست به زمان پیدایش اولین تمدن ها برمیگرند مانند استانی که در قلب کویر جای خوش کرده و گواهی برای استفاده هوشمندانه از منابع محدود موجود در بیابان برای بقا است استان «یزد» یکی از مهمترین استان های تاریخی جهان که به عنوان منطقه ای پویا و زنده به تدریج با تغییراتی اجتناب ناپذیر تکامل یافته است. با این حال، هنوز ویژگی‌های زیادی وجود دارد که به یزد امکان می‌دهد شرایط اصالت را داشته باشد، از جمله مواردی که مربوط به تداوم میراث ناملموس آن است.

قدمت استان یزد در اسناد تاریخی به حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد که با نام یساتیس خوانده می شد و سپس بخشی از قلمرو مادها، ساکنان باستانی ایران بود. یزد در طول تاریخ به دلیل دوری از پایتخت‌های مهم و محیط خشن طبیعی، از تحرکات سپاهیان بزرگ و ویرانی از جنگ مصون ماند، به همین دلیل بسیاری از سنت‌ها، فرم‌های شهری و معماری خود را تا دوران اخیر حفظ کرد به گونه ای که در جریان حمله چنگیزخان در اوایل دهه ۱۲۰۰ میلادی، یزد به پناهگاه و خانه ای امن برای بسیاری از هنرمندان، روشنفکران و دانشمندانی تبدیل شد که از شهرهای ویران شده ایران در جنگ فرار کرده بودند.

 شهر و استان یزد که در کویرهای ایران و نزدیک به جاده ادویه و ابریشم واقع شده است. دارای بنا های شگفت انگیز تاریخی و معماری است. آتشکده زرتشتی در یزد دارای آتش سنتی است که بیش از ۱۱۰۰ سال است که توسط موبدان زرتشتی روشن نگه داشته شده است. قلعه نارن بزرگترین بنای خشتی ایران پیش از اسلام است. کاروانسراها، معماری اسلامی از جمله مسجد جامع و بسیاری دیگر از آثار و اشکال هنری به بیش از ۱۰۰۰ سال قبل بازمی‌گردد. برج‌های بادی یزد که به عنوان سیستم خنک‌کننده طبیعی منازل و سازه‌های عمومی عمل می‌کنند، که باعث حیرت در طراحی و نوآوری معماری جهان هستند. از آنجایی که این استان در مسیر جاده باستانی ابریشم قرار داشت محل اقامت و بازدید بسیاری از مسافران و بازرگانان بود از این رو مارکوپولو در سفرنامه‌های خود شهر یزد را «شهر اصیل یزد» می‌نامد.

 استان یزد مملو از اماکن دیدنی و تاریخی است که نام بردن از همه ی آن ها در یک مطلب نمی گنجد اما از مهمترین آن میتوان آسیاب آبی اشکذر، آتشکده زرتشتیان یزد، منارجنبان خرانق اردکان، نارین قلعه میبد، بازارچه چهارسوق مسجد جامع کبیر یزد، خانه وحشی بافقی، گنبد عالی و ... اشاره کرد.

منبع: همشهری آنلاین/ تاریخچه یزد/ بیتوته

 

  www.JADVALKATIBEH.com..........................................Instageram:Magazine.Katibeh...........................................YouTube:Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول