راهنما
1401/01/23
خلیجی منشعب از اقیانوس هند

وقتی از فضا به زمین نگاه کنید زمین شبیه سنگ مرمری آبی رنگ بسیار زیبا و حیرت برانگیزی دیده می‌شود زیرا می‌دانیم بیش از دو سوم کره زمین با آب پوشیده شده است که می‌توان گفت دنیایی دیگر خیلی بزرگ‌تر، شلوغ‌تر و پرهیجان‌تر از زمین زیر این آب ها در جریان است و هنوز کسی پیدا نشده که بتواند همه‌ی راز و رمز دنیای زیر آب را کشف کند. یک خلیج مهم که انشعابی از اقیانوس هند می باشد «عدن» نام دارد و به صورت یک توده آبی کم عمق می باشد که در منطقه وسیعی پخش شده است.

خلیج عدن بین شبه جزیره عربستان و قاره آفریقا قرار گرفته است و از طریق تنگه باب المندب دریای سرخ را به دریای عرب متصل می کند. این کشور به عنوان بخشی از دریای اریتره و یک مسیر حیاتی کشتیرانی نفت که شرق دور و اروپا را به هم پیوند می دهد، سابقه ای طولانی دارد. خلیج عدن همچنین بخش مهمی از مسیر کشتیرانی کانال سوئز است که دریای سرخ و دریای مدیترانه را به هم متصل می کند.

و اما ریشه شناسی خلیج عدن به دوران اولیه یونان بازمی گردد در حالی که ما خلیج عدن را با نام مدرن و نسبتا جدید آن می شناسیم، که این نام  از «عدن»، شهری بندری در سواحل یمن گرفته شده و به آن اشاره دارد که در طول فتوحات یونان به ایران و شبه قاره هند، این خلیج به عنوان مسیری مناسب برای دسترسی به این مناطق کشف شد و به همراه خلیج تادجورا و دریای سرخ در دریای اریتره قرار داشت و فاتحانی مانند داریوش ایرانی و اسکندر مقدونی از این مسیر عبور کردند و نقشه های مربوط به دوران آنها از خلیج به عنوان امتداد دریای اریتره یاد شده است.

بعدها، شهر بندری اصلی بربارا در سومالیلند امروزی به مرکزی برای تجارت بین کشورهای عرب، هند و شرق دور و اروپا تبدیل شد. این امر باعث شد که توسط جغرافی دانان و کاوشگران عرب مانند ابوالفداء و ابن مجید خلیج برباره نامیده شود اما به تدریج که عدن به بزرگترین بندر خط ساحلی تبدیل شد، خلیج نیز تغییر نام داد و عدن نامیده شد.

خلیج عدن همواره در طول تاریخ از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است به گونه ای به عنوان یکی از نقاط استراتژیک آفریقا و خاورمیانه محسوب می شود.

منابع: https://www.britannica.com/

  www.JADVALKATIBEH.com..........................................Instageram:Magazine.Katibeh...........................................YouTube:Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول