راهنما
1401/01/23
از جزایر کوچک و بزرگ خلیج فارس

سرزمین ما ایران برخوردار از تعداد بسیاری جزیره در منطقه خلیج فارس است که هرکدام از آن ها زیبایی و اهمیت خاص خود را دارند برخی غنی از منابع طبیعی و معدنی و برخی سرشار از چشم انداز های بی نظیر و پر رفتو آمد که قطب بی نظیری برای گردشگری محسوب می شوند. دو جزیره کنار هم در خلیج فارس به نام «تنب» که در اصل تمپ و به معنی تپه بوده است، امروزه به صورت تنب کوچک و تنب بزرگ خوانده می شوند که کاملا نظامی هستند و هیچگونه گردشگری را در سراسر این جزایر نمی بینید زیرا تردد برای غیر از نظامیان و خانواده آن ها در این منطقه غیر مجاز و ممنوع است.

از لحاظ موقعیت مکانی تنب بزرگ در استان هرمزگان، شمال ابوموسی، غرب کشور عمان و در شرق تنب کوچک واقع شده است و مساحتی حدود یازده کیلومتر مربع دارد این جزیره برعکس ذهنیتی که از جزایر رویایی و زیبا در ذهنتان دارید بسیار خشک و با پوشش گیاهی بسیار فقیر است و قسمت ترسناک ماجرا مارهای سمی خطرناکی هستند که به وفور در این جزیره پرسه می زنند.

حال نوبت به تنب کوچک می رسید که تقریبا با فاصله سیزده کیلو متری در غرب تنب بزرگ قرار دارد و مساحتی حدود دوکیلومتر مربع دارد این جزیره نیز مانند جزیره تنب بزرگ شنی و خشک است که اغلب هیچ گیاهی توانایی رشد در این منطقه را ندارد اما برای نفتکش ها و کشتی های تجاری عظیم الجثه به دلیل عمق زیاد بسیار حائز اهمیت است.

جدا از همه ی این ها این جزایر همراه با جزیره ابوموسی جز پر چالش ترین ها در حیطه تاریخی و سیاسی هستند زیرا کشور امارات متحده عربی بنا بر توهمات خودش هر چند وقت یکبار ادعای مالکیت این جزایر را می کند به طوری که ایران را به اشغال کردن این جزایر بارها و بارها مورد اتهام قرار داده است اما بنا بر شواهد تاریخی موجود این ادعا به هیچ وجه مقبولیت ندارد زیرا از زمان ایران باستان نه تنها این جزایر سه گانه بلکه تمام جزایر موجود در دریای خلیج فارس در مالکیت ایران بوده و خواهد بود.

منبع: کجارو/ روزنامه شرق/ جزایر سه گانه/ مردم سالاری

   www.JADVALKATIBEH.com..........................................Instageram:Magazine.Katibeh..........................................YouTube:Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول