راهنما
1401/01/23
شاعر ایرانی

ایران همواره مهد علم، هنر و ادبیات بوده است و از گذشته تا به امروز شاعران بزرگ و کوچک بسیاری را در خود پرورانده که هرکدام به نوبه خود تاثیر شگرفی بر ادبیات حماسی این کشور گذاشته اند شاعری عاشق پیشه با اشعاری مملو از تصویرسازی های بی نظیر به نام «احمد شاملو» که بدون شک همه ما با اشعار زیبای او غرق در لذت و رویا شده ایم.

احمد شاملو شاعر و نویسنده مطرح ایرانی ۲۱ آذر ۱۳۰۴ در تهران چشم به جهان گشود که با نام خانوادگی شاملو یا در زادگاهش احمد شَملو نیز شناخته می‌شود،  پدرش سرباز در حال خدمت بود و به دلیل نوع کارش خانواده اش را به سراسر کشور می برد. بنابراین تحصیلات احمد تا حدودی از هم گسیخته بود و همچنین دوران کودکی ناآرامی را در داخل و خارج از خانه سپری کرد. او در ۱۶ سالگی خود را در حال تحصیل در دانشکده فنی تهران دید و توانست آلمانی را در آنجا بیاموزد. او هنوز در ۲۰ سالگی درس می خواند، اما نتوانست دوره تحصیلی را به پایان برساند، بنابراین از آن زمان به بعد از تحصیل منصرف شد.

شاملو یکی از تاثیرگذارترین شاعران مدرن ایران بود و شعر های آغازین او از سنت نیما یوشیج تاثیر می پذیرفت معمولا اشعار او بسیار پیچیده ولی همراه با تصویرسازی هایی که به فهم هر چه بیشتر شعرهای او کمک می کرد و همین دلیلی برای به شهرت رسیدن بسیار او بود. با این حال عهده ای نقطه عطف زندگی و اشعار شاملو را آشناییش با آیدا و تاثیر او بر اشعارش می دانند که باعث خلق آثار پرطرفداری چون درخت و خنجر و خاطره و آیدا در آینه می شود.

از دیگر آثار زیبای این شاعر می توان لحظه ها و همیشه، شکفتن در مه، ابراهیم در آتش، در آستانه، دشنه در دیس و ... اشاره کرد.

دفتر زندگی شاملو در نهایت به دلیل وضعیت سلامتی نابسامان و چندین عمل جراحی به دلیل وخامت در مرض دیابت و همچنین قطع یک پا، ۲ مرداد ۱۳۷۹ در کرج برای همیشه بسته شد. آرامگاه او در همین منطقه و در امام زاده طاهر واقع شده است.

منبع: بیتوته/ ویکی پدیا/ شاعران و نویسندگان

ایرانwww.JADVALKATIBEH.com..........................................Instageram:Magazine.Katibeh........................................YouTube:Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول