راهنما
1401/01/23
عنوان محمدتقی بهار

تاریخ جهان همواره مملو از نویسندگان و شاعرانی بلند آوازه که با به قلم درآوردن و کنار هم چیدن کلمات اشعار و داستان هایی زیبا و بی نظیر خلق کرده اند که بتوانیم از دید دیگری نیز به این جهان بنگریم و با شعر ها و داستان هایشان غرق در رویا و یا حتی برای چند لحظه حس خوبی را تجربه کنیم محمدتقی بهار، شاعر، نویسنده، روزنامه‌نگار و مورخ ایرانی بود که به دلیل استعداد خارق العاده ای که در سرودن شعر داشت به «ملک الشعرای بهار» معروف است.

محمد تقی بهار ۱۸ آذر ۱۲۶۵ در شهر مشهد خراسان رضوی چشم به جهان گشود او در همان بچگی از هوش و استعداد بالایی برخوردار بود به گونه ای که از چهار سالگی شروع به آموختن کرد و علاوه بر تحصیل خصوصی، در یکی از مدارس سنتی به نام مکتب خانه در مشهد تحصیل کرد. وی برای افزایش دانش فارسی و عربی، در کلاس‌های ادیب نیشابوری، شاعر و ادب‌شناس سنتی که به ترویج سبک شاعران خراسان در اوایل دوران اسلامی، معروف بود، شرکت کرد. گفته شده است که بهار در سنین کودکی می توانست قران را به خوبی بخواند و به گفته خود او در هفت سالگی شاهنامه خوانده و معنای اشعار حماسی فردوسی را کاملاً درک کرده است. بهار اولین شعر خود را در هشت سالگی سروده و در آن زمان نام بهار به معنای بهار را نیز به عنوان تخلص خود برگزید.

او در ۱۸ سالگی پدرش را از دست داد و به عنوان مبلغ و روحانی مسلمان مشغول به کار شد. در همین ایام بود که قصیده ای بلند سرود و برای مظفرالدین شاه فرستاد و او چنان تحت تأثیر این قصیده قرار گرفت که فوراً بهار را به عنوان شاعر خود منصوب کرد و با فرمان سلطنتی به او اعطا شد.

بیتی معروف از ملک الشعرا که بدون شک همه ما آن را شنیده ایم و در تمام کتب درسی آورده شده است:

برو کار میکن مگو چیست کار ........ که سرمایه جاودانیست کار

از آثار معروف و مشهور این شاعر در غالب کتاب: احوال فردوسی، تاریخ تطور شعر فارسی، دیوان اشعار. تصحیح: تاریخ بلعمی، شاهنامه ی فردوسی، تاریخ سیستان. ترجمه: شعر پهلوی، یادگار زریران یا شاهنامه گشتاسپ، داستان ریدک خوش آرزو. رمان: نیرنگ سیاه یا کنیزان سفید. مقاله: آخرین علاج، آدم کش، آذربایجان، آدم ملی و ... اشاره داشت.

در نهایت بهار ۱ اردیبهشت ۱۳۳۰ در خانه خود در تهران درگذشت و در قبرستان ظهیرالدوله در منطقه شمیران تهران به خاک سپرده شد.

منبع: http://bahar-site.fr/ /بیتوته/ گنجور

 

www.JADVALKATIBEH.com..........................................Instageram:Magazine.Katibeh........................................YouTube:Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول