راهنما
1401/01/23
دریایی منشعب از اقیانوس هند در جنوب پاکستان

وقتی از فضا به زمین نگاه کنید زمین شبیه سنگ مرمری آبی رنگ بسیار زیبا و حیرت برانگیزی دیده می‌شود زیرا می‌دانیم بیش از دو سوم کره زمین با آب پوشیده شده است که می‌توان گفت دنیایی دیگر خیلی بزرگ‌تر، شلوغ‌تر و پرهیجان‌تر از زمین زیر این آب ها در جریان است و هنوز کسی پیدا نشده که بتواند همه‌ی راز و رمز دنیای زیر آب را کشف کند. از جمله یکی از این دریاهای شگفت انگیز «عمان» نام دارد که در جنوب کشور ما ایران و پاکستان واقع شده است.

عمان، دریا یا خلیجی که ایران و شبه جزیره عربستان را از هم تفکیک کرده و در این حال خلیج فارس و دریای عرب را به هم وصل کرده است و به شکل مثلث مانند بین کشورهای ایران، عمان و پاکستان قرار جا خوش کرده است و طول آن ۵۶۰ کیلومتر و در عریض‌ترین نقطه آن ۳۲۰ کیلومتر عرض دارد که باقیمانده یك اقیانوس بسیار وسیع و در عین حال قدیمی به نام نئوتتیس می باشد.

در فصل زمستان در این دریا بادهای آرام و ملایمی می‌وزد و در عین حال در طول تابستان بادها بسیار پیوسته و قوی شروع به وزیدن و دریای عمان را دریایی خشن و پر تلاطم تبدیل می‌کند.

مثل همیشه ماهیگیری در کنار کشاورزی مهم‌ترین فعالیت اقتصادی برای ساکنان ساحل دریا بوده است. دریای عمان سرشار از انواع ماهی‌ها که شامل ساردین، ماهی آبی، ماهی خال مخالی، کوسه و ماهی تن که بسیار هم پرطرف‌دار هستند، می‌شود. بنادر سمت عمان عبارت‌اند از طوحار، مسقط و سور، و در سمت ایران چاه بهار و جاسک. دریا و بنادر عمانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند زیرا از نظر موقعیت به عنوان چهارراه بین هند، آفریقا و ایران/ ترکیه قرار گرفته‌اند

منبع: پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی/ ایرنا/ https://iranicaonline.org/

 

www.JADVALKATIBEH.com..........................................Instageram:Magazine.Katibeh........................................YouTube:Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول