راهنما
1401/01/24
فیلمی کوتاه از بهرام بیضایی

گفتگو با باد فیلمِ کوتاهی ساختهٔ بهرام بیضایی به سالِ ۱۳۷۷ است، بر اساسِ فیلمنامه‌ای به همین نام از فیلم‌ساز. این فیلم بخشی از فیلمِ قصّه‌های کیش بود که سپس‌تر جدا شد.

داستان

زنی بومی با لهجهٔ فارسیِ تهرانی با جامه‌های محلّی در جزیرهٔ کیشِ مدرن در خیابان بر مردی که پول می‌شمارد ظاهر می‌شود و او را به یادِ گذشتهٔ دور می‌اندازد، آنگاه که زندگانی در جزیره صورتِ دیگری داشت. تصاویرِ گذشته می‌گذرد. مرد هر بار چیزی به یاد نمی‌آورد و به کار روزمرّهٔ خود می‌شتابد. در پایان فیلم مرد چیزی از گذشته‌ها به یاد نیاورده و همچنان پول می‌شمارد و این بار در بوتیک. زن روانه می‌شود و بر سکّوی بندرگاه تا پایان می‌رود و به لب آب می‌رسد.

فیلمنامه

فیلمنامهٔ گفتگو با باد را بیضایی سال ۱۳۷۷ نوشت. این فیلمنامه در ۱۳۷۹ با متن گفتگوهایی با عوامل فیلم و نیز مقالاتی دربارهٔ فیلم در کتابی به نامِ گفتگو، نقد و نظر و فیلمنامهٔ گفتگو با باد در نشر دیدار به کوششِ زاون قوکاسیانبه چاپ رسید.

ساخت

فیلم در جزیرهٔ کیش فیلمبرداری شد. فیلمبرداری در پانزده روز سر گرفت. فیلمبردار فیلم، عزیز ساعتی، در گفتگو با زاون قوکاسیان توضیح داده که «بیضایی همهٔ کادرها و همهٔ حرکات دوربین را در همهٔ فیلم‌هایش خودش انتخاب می‌کند. مانند همهٔ کلمات و جملاتش او پیشاپیش تصاویرش و تمام جزئیات کار را آماده می‌کند.»

نمایش و پس از آن

نخستین نمایش گفتگو با باد در جشنوارهٔ فیلم فجر ۱۳۷۷ در تهران بوده‌است؛ همراه سه بخش دیگر از قصّه‌های کیش کارِ ناصر تقوایی و محسن مخملباف و ابوالفضل جلیلی.

فیلم قصّه‌های کیش برای جشنوارهٔ فیلم کن ۱۹۹۹ در نظر گرفته شد. رئیس این جشنواره بر آن بود که گفتگو با باد «با روح جزیره نمی‌خواند» و به همین خاطر این بخش با همکاری تهیه‌کننده اوّلیه از فیلم حذف شد و سال ۱۳۷۸ بیضایی حقوق فیلم را خرید و فیلم را از تهیه‌کننده پس گرفت تا سپس‌تر با افزودن سه بخش دیگر − «گفتگو با آب» و «گفتگو با آتش» و «گفتگو با خاک» − فیلمی بلند بسازد. سه بخش بعدی ساخته نشد، فیلم به نمایش همگانی درنیامد، و تنها، عکسِ مژده شمسایی با رخت جنوبیِ فیلم روی جلد مجلّهٔ نشنال جغرافیا (شمارهٔ یکم سال ۱۹۹۹) چاپ شد. (این مجلّه در اوایل فیلمِ بوی کافور، عطر یاس (۱۳۷۹) روی تختخوابِ نقشِ اوّلِ فیلم پیداست.)

 

 www.JADVALKATIBEH.com..........................................Instageram: Magazine.Katibeh........................................YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول