راهنما
1401/01/24
اسب دورگه

اسب نماد نجابت و زیبایی است و از اصیل‌ترین حیوانات در تاریخچه ایران باستان نیز محسوب می‌شود.اسب‌های ایرانی علاوه بر زیبایی، از اصالت و نژاد خاصی برخوردار

هستند و تاریخچه پیدایش آن‌ها در ایران باستان نیز این ادعا را اثبات می‌کند. اسب‌های ایرانی نژاد‌های متعددی دارند که با آمیزش مصنوعی و طبیعی به وجود آمده‌اند و برخی از آنها امروزه دورگه یا به اصطلاح «ماخچی» می باشند.

در گذشته دسترسی کشور ایران برای خرید اسب محدوده بوده است از‌این‌رو، ایرانی‌ها مجبور به پرورش اسب در مناطق زندگی خود با توجه به شرایط آب و هوایی موجود شدند. به‌این‌ترتیب ایران بعد‌ها به زادگاه پرورش اسب در دنیا مشهور شد.حتی مارکوپولو نیز در سفرنامه خود ایران را صاحب زیباترین اسب‌ها می‌داند. و این گونه درباره آنها مینویسد:« در ایران بهترین و زیباترین اسب‌های جهان موجود است و با توجه به شهرت آنها بازرگانان خارجی آنها را برای فروش به هندوستان آورده و به بهای هنگفتی می‌ فروشند»

مطابق با خصوصیات منطقه ای فلات ایران، معمولاً اسب های بومی ایران از جثه بزرگ،  قدرت بالا، صبر و تحمل بالایی دارند که از خصوصیات کلی انواع نژاد اسب ایران به حساب می آید. اما طی بیش از نیم قرن اخیر چند نوع اسب به ایران آورده شده اند، که از آمیزش این اسب ها با اسب ترکمن صورت گرفته و سبب پیدایش اسب های دورگه بسیاری گردیده است.

نژاد اسب‌های ایرانی هر‌یک بر‌اساس تاریخچه و خصوصیاتی که دارند نام‌گذاری شده‌اند که هر کدام از خصوصیات ویژه نژاد و تیره خود را دارا می باشند. تعداد اسب های برخی از این نژادها بسیار زیاد و برخی  امروزه به تعداد اندک در ایران یافت می گردند.

اغلب انواع نژاد اسب ایران ، آکثراً رگه ای از اسب عرب دارند. اسب های بومی ایران اسب تركمن، اسب خزر، اسب قره باغ، اسب کردی، اسب بختیاری، اسب شاهسون، اسب لری، اسب دره شوری، اسب ناصری، اسب قشقایی، اسب ترکی، اسب سیستانی، اسب چناران و اسب تالشی و اسب ورامینی از این میان می باشند.

تحقیقات گسترده این که یک محقق آمریکایی روی اسب خزر انجام داد ، مشخص کرد که این گونه از اسب قدمتی بیش از سه هزار سال داشته و قدیمی ترین اسب خونگرم دنیا بوده است. تا آن زمان تصور بر آن بود که اسب عرب قدیمی‌ترین نژاد اسب هاست ولی پس از اعلام این نتایج نشان داده شدکه اسب کاسپین می‌تواند جد اسب عرب باشد.

   www.JADVALKATIBEH.com .............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول