راهنما
1401/01/24
اکسید آلومینیوم

باوجود آنکه امروزه آلومینیوم پس از فولاد پر مصرف ترین فلز جهان محسوب می شود ،اما پیشینه وسابقه تولید این فلز حتی به دو قرن هم نمی رسد ودر مقایسه با فولاد و مس که از فلزات دیر آشنای صنعت هستند فلزی جوان محسوب می شود که توانسته است با عمری کوتاه ،جایگاه مصرفی وارزش بالایی را در صنایع مختلف به خود اختصاص دهد. دلیل عمرکوتاه وعدم استفاده از این فلز در سالهای پیشین، نوع سنگ معدن و نحوه استخراج آلومینیوم از آن می باشد. و اکسید آن امروزه از پر مصرف ترین عناصر میباشد.

اکسید آلومینیوم که با نام­های  «زا و آلومینا» نیز شناخته می شود، ماده ای جامد و یا به شکل پودر سفید رنگ و بدون بو است که درا غلب صنایع به کار می رود. آلومینا یک ترکیب حرارتی ناپایدار و نامحلول است که به طور طبیعی در مواد معدنی مختلف مانند کوراندوم، و بوکسیت وجود دارد که به عنوان سنگ معدن آلومینیوم محسوب می شوند.

بیشتر آلومینا تولید شده برای تشکیل فلز آلومینیوم استفاده می شود. اکسیژن به طور معمول در واکنش با آلومینیوم فلز باعث خوردگی می شود.با این حال، هنگامی که با اکسیژن پیوند می یابد و اکسید آلومینیوم تشکیل می شود، یک پوشش محافظ ایجاد می شود و از اکسیداسیون بیشتر جلوگیری می کند که موجب افزایش استحکام شده و میزان خراب شدن مواد را کم می کند.

این ماده به دلیل خواص برجسته ای که دارد به مقدار  قابل توجهی به برنامه های کاربردی برای افزایش کیفیت زندگی و جامعه کمک کرده است. و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

در صنعت پزشکی به دلیل سختی اکسید آلومینیوم و بی اثر بودن بیولوژیکی و خواص شیمیایی، این ماده برای بلبرینگ در جایگزینی مفصل ران، به عنوان پروتز، کاشت بیونیک، جایگزین پروتز چشم، تقویت کننده های بافت، تاج دندان، پایه ها، پل ها و سایر ایمپلنت های دندانی استفاده می شود.

 اکسید آلومینیوم همچنین به عنوان یک عنصر با ارزش در  یاقوت کبود است. شکل کریستالی آن، عنصر اصلی این سنگ های قیمتی است. و یاقوت قرمز رنگ عمیق خود را مدیون ناخالصی های کروم است. و از آنجا که آلومینا از نظر شیمیایی بی اثر است، از آن به عنوان ماده پرکننده در پلاستیک ها، آجرها استفاده می شود. به دلیل مقاومت و سختی بیش از حد، اغلب از آن به عنوان ساینده برای کاغذ سنباده استفاده می شود. همچنین این ماده یک جایگزین اقتصادی برای الماس های صنعتی است. از اکسیدهای آلومینیوم برای تولید اجزای لوله کشی مانند سه راهی، لوله های مستقیم، سیکلون های آبی، گیرنده ها، نازل ها و شیرها استفاده می شود.

سایر کاربردهای اکسید آلومینیوم شامل تولید ابزارهای مختلف ماشینکاری، ابزارهای برش، غلاف ترموکوپل، پروانه های پمپ مقاوم در برابر سایش و صفحات دزدگیر است.

   www.JADVALKATIBEH.com .............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول