راهنما
1401/01/25
اثر شاتو بریان

فرانوسا رنه شاتو بریان نویسنده شاعر و سیاستمدار فرانسوی هست که او را امروزه به نوعی بنیان گذار رمانتیسیسم در ادبیات فرانسه می دانیم. و شهرت عمده خود را  مدیون اشعار رومانتیک و نثر شاعرانه اش است.

بریان در خانواده ثروتمندی به دنیا آمد  و بعدها وارد ارتش شد و سختی های زیادی در آنجا متحمل میشود، مدتی  بعد به انگلیس تبعید می شود و در همان هنگام  برادرش را دار می زنند همسرش و خواهرش را به زندان می اندازند که خواهرش در زندان فوت می کند و همه این عوامل سبب افسردگی شدیدی در فرانسوا  میگردد .

او  مخالف سرسخت ناپلئون بود و حتی او را به نرون تشبیه می کند  و به همین علت روزنامه اش توقیف می شود.

 بعدها آثار سیاسی ضد ناپلئون خودش را چاپ می کنه و به همین جهت لوئی هجدهم از او به عنوان ارزنده ترین مرد یاد می کند و حتی مقام وزارت خارجه را به او پیشنهاد  میدهد ولی شاتو بریان بعد از مدتی با خانواده سلطنتی هم درگیر می شود و مورد غضب آنها قرار میگیرد .

در آثار او ناامیدی موج میزند  و حتی خیلی از جوانان قرن 19 بعد از خوندن قصه هاش خودکشی کردند.

آتالا اولین اثری بود که فرانسوا نوشت و شاهکار او «رنه» است. از دیگر آثار او میتوان نبوغ مسیحیت، شهدا، مناظرات پس از مرگ، عشق و عفت، موهبت آتشین مسیح، سفرنامه و... را نام برد

و در پایان یک جمله معروف از فرانسوا که تجلی عقاید اوست بر پوچی انسان:

«آرزوها و خواسته های انسان بسیار وسیع است اگر بر فرض مردی بعد از سال ها مردن دو مرتبه به این دنیا بیاید خواهد دید آنهایی که برای مرگ او می گریستند به کلی او را فراموش کرده و دوستان دیگری برای خود یافته اند . انسان این طور است زود همه چیز را فراموش می کند و به چیز دیگر مانوس می شود.»

پ.ن در هینت اول جدول 24 به بررسی رنه و این نویسنده پرداختیم و در این هینت سعی به بررسی شخصی تر زندگی او کردیم

 

 www.JADVALKATIBEH.com .............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول