راهنما
1401/01/25
شهری در استان اصفهان

این شهرستان زیبا با قدمتی باستانی در استان اصفهان قرار دارد با تنوع قومی بالا که خود مجموعه ای از فرهنگ های مردمان فارس، لر، ترک و گرجی را شامل میشود، مانند یک جاذبه بی نظیر است.

این شهرستان خوش آب و هوا و پر مرتع که به نوعی مرکز دامداری استان اصفهان  محسوب میشود در همسایگی تیران و کرون و خوانسار و فریدونشهر و الیگودرز(نگین اشترانکوه 😍)  قرار گرفته است.

قدمت تاریخی «فریدن» به زمان هخامنشیان بر می‌گردد که کتب تاریخی حکایت از آبادانی این سرزمین و مرکزیت تمدن مادها در آن دارند و شاهراه ارتباطی مهم باستانی بین شوش و فارس بوده است.

منطقه ای که اکنون فریدن نامیده می‎شود در طول تاریخ کهن ایران به نامهای پاراتاکن، پارتاکن، پرتیکن، پاراتاکین، پاره‎تاکن، پرتیکان، پری تاکن، فریدون، فریدین و فریدن نامیده شده است. نام باستانی فریدن در ازمنه دیم پرتیکان بوده و یکی از آبادترین نقاط مرکزی ایران محسوب می‎شده است.

برای بیان مفهوم پری تاکن به کلام هرودوت متوسل می‎شویم، او می‎گوید که مادها به شش قبیله تقسیم می‎شدند: بوسیان، پارتاکنیان، استروخانیان، اریزانتیان، بودیان و مغها. قبل از آنکه مادها به قدرت برسند و بر مسند حکومت نشینند در مقابل دولت آشور اتحادیه‎ای از قبایل مختلف را تشکیل داده بودند. این اتحادیه از شش طایفه یا قبیله تشکیل می‎شد که یکی از آن قبایل، قبیله پاراتاکن یا پرتیکان بوده که در ناحیه اصفهان کنونی زندگی می‎کردند.

وجود طبیعت بکر و دامنه‌های زیبای زاگرس و بارش برف و جاذبه‌های زمستانی و جغرافیایی و اقلیمی این شهرستان در کنار آثاربستانی به جامانده در آن و آبشارها و دشت‌های پرگل لاله واژگون و مراتع سبز تنوع گیاهان، و جذبه های عشایری همه و همه باعث گردیده که این شهرستان در دل استان اصفهان درخشان باشد. و دو کلیسا  سنت نشان و گئورگ یادگاران دوران قاجار در روستاهای این شهرستانند که امروزه به ثبت ملی نیز رسیده اند.

از مهم‌ترین صنایع دستی این شهر بافته‌های داری، زرگری و قلم زنی و کنده کاری روی سنگ دف‌های محلی و قالیچه میباشد.

 www.JADVALKATIBEH.com .............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول