راهنما
1401/01/25
آقای بازیگر سریال ملکوت

بازیگر پرحاشیه سینما ایران که تقریبا همه اعضای خانواده او هنرمنداند و شاید همین موضوع باعث شده که زندگی او همواره به نوعی زیر ذربین باشد.

آقای بازیگر یا همان محمدرضا شریفی نیا در ۲۵ خرداد ۱۳۳۴ در تهران زاده شد. با آزیتا حاجیان ازدواج کرد و دارای دو ختر به مهراوه و ملیکا می باشد که هر دوی آن ها نیز دستی در دنیای هنر دارند.

شاید کمتر کسی بداند که او  قبل از انقلاب در حوزه ادبیات کودک فعالیت میکرد  و چندین کتاب نیز از او انتشار یافته است، او هم چنین در این دوران در زمره شاگردان آیت الله مهدوی کنی، شهید مرتضی مطهری و دکتر علی شریعتی بود و در جلسات سخنرانی شریعتی و فخرالدین حجازی شعر دکلمه می کرد و به همین خاطر عضو گروه سرودی بود که بر پای پلکان هواپیما سرود «خمینی ای امام» را اجرا کردند.

پس از پیروزی انقلاب به هواداری از شریعتی گرایش پیدا کرد و راه خود را از مطهری و مهدوی کنی جدا کرد. او به واسطه فعالیت های فرهنگی که داشت مدتی اسمش سرزبان ها افتاد. شریفی‌نیا در طول سال‌های دهه شصت و بخاطر ارتباط با گروه‌های چپ و نشریه لوح، زندانی و حتی  به اعدام محکوم شد. اما پس از توبه کردن  مورد عفو قرار گرفت و آزاد شد!

شریفی‌نیا برای اولین بار با بازی در نقش بسیار کوتاهی (استاد دانشگاه) در فیلم پری (داریوش مهرجویی، ۱۳۷۳) دیده شد. اما قبل از آن و در سالهای ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۲ مشغول بازی در نقش ولید در مجموعه تلویزیونی امام علی علیه السلام (داوود میرباقری) بود که با پخش این مجموعه در سال ۱۳۷۵ مطرح و شناخته شد. پس از پری آدم‌برفی (داود میرباقری، ۱۳۷۳) را بازی کرد. محمد رضا شریفی‌نیا علاوه بر بازی در فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی،  در کارنامه خود سمتهای دستیار کارگردان، برنامه‌ریز، عکاس را هم داشته است.

 www.JADVALKATIBEH.com .............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول