راهنما
1401/01/25
دلبر و معشوقه

اولین چیزی که اغلب درباره هر غریبه‌ای می‌فهمیم، نامی است که مادر و پدرش به او داده‌اند. نام ما می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی بر درک دیگران از ما داشته باشد. شاید قبلا در این باره فکر کرده باشید که والدین‌تان چگونه بر شکل‌گیری شما تاثیر گذاشته‌اند، مثلا خون‌گرمی یا سخت‌گیری‌شان یا گشاده‌دستی و مصربودن‌شان، ولی درباره یکی از مهمترین یادگارهای مادر و پدرتان، یعنی اسمتان، هم فکر کرده‌اید؟ اینکه اسمتان را دوست دارید یا نه یا دیگران اسم شما را چطور می‌بینند؟

مادر و پدرها اغلب برای انتخاب نام فرزندشان مصیبت می‌کشند، این ممکن است برایشان آزمون خلاقیت باشد یا راهی برای بروز شخصیت یا هویت خود از طریق فرزند. اما نکته‌ای که ممکن است چندان در نظر نگیرند، تاثیری است که این اسم می‌تواند در نگرش دیگران به فرزندشان بگذارد و بر شخصیتی که در نتیجه آن پیدا می‌کنند.

در میان اسامی اصیل دخترانه، «دلارام» از جمله اسم‌های خوش آوا با معنای زیبا و ریشه فارسی است. که به معنای  موجب آرامش خاطر، محبوب، معشوق،  و آسودگی خاطر است و جز ۳ نام محبوب دخترانه اصیل ایرانیست.

این اسم در فرهنگ و ادبیات ما نیز نقشی پررنگ دارد و اشعار بسیاری با مفهوم بی بدیل این شعر سروده شده است و این نام را به کرات در اشعار شاعران بزرگی چون حضرت مولانا ،حضرت ، حافظ ،حضرت سعدی و... شنیده ایم.

طبیعتا این شعر سعدی به گوش همه­ی ما رسیده است: «هرکه دلارام دید از دلش آرام رفت.»

اما نکته اینجاست که این شعر و مفهوم  آن را مرحوم استاد صغیراصفهانی  اوج رسانیده شاعری گمنام که کمتر کسی امروزه اشعار بی نظیر او را  شنیده است.

دل نیست هر آن که دلارام ندارد

 بی روی دلارام، دل آرام ندارد

هر کار زآغاز به انجام توان برد

عشقت که آغاز وی انجام ندارد

یک خاصیت عشق همین است که عاشق

هیچ آگهی از گردش ایام ندارد

گفتند به مجنون بنما خانه خود گفت

آن خانه که دیوار ودر و بام ندارد

افتاده به دام سر زلفش دل وگفتم

این مرغ رهایی دگر از دام ندارد

پیغام بدان شوخ فرستادم واما

ترسم که مرا گوش به پیغام ندارد

تنهانه صغیر است هوادار وصالش

آن کو که به دل این طمع خام ندارد

 www.JADVALKATIBEH.com .............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول