راهنما
1401/01/25
نام قدیم کشور ميانمار

جمهوری میانمار کشوری واقع در قاره آسیاست. پایتخت کشور میانمار نایپیداو نام دارد. معنی لغوی نایپیداو، شهر پادشاهی است که البته به معنی اقامتگاه پادشاهی هم ترجمه می شود. میانمار با نام پیشین «بیرمانی» یا «برمه»، از مستعمره های بریتانیا بود که در سال ۱۹۴۸ به استقلال رسید. از زمان استقلال، این کشور شاهد درگیری های درازمدت میان اقوام پرشمار خود بوده و یکی از طولانی ترین جنگ های داخلی را به خود دیده است.

برمه  به نوعی کاملا متفاوت از هر سرزمین دیگریست. شگفت آور و سرزمینی با عجایب طلایی.

این کشور به نوعی کلکسیون معابد طلایی است که پایا یکی از این معابد در شهر یانگون است. بنایی پوشیده شده از ۲۷ تن طلای خالص که همراه با هزاران الماس و دیگر سنگ های قیمتی تزئین شده است از آنجایی که این معبد بر روی تپه ای بنا شده است از نقاط بسیار دور هم می توان آن را تماشا کرد. یکی از مهم ترین معابد بودایی جهان هم محسوب می شود و به خدای بزرگ طلایی شهرت دارد.

یکی دیگر از معابد طلایی "معبد شدوگان" و یا "معبد اژدها"می باشد که  یکی از مقدس ترین مکان ها در میان بودایی ها در میانمار می باشد، زیرا حاوی یک رشته مو بودا می باشد. این معبد ۲۵۰۰  ساله در یانگون، بزرگترین شهر  میانمار واقع شده است.

آناندا یکی از زیباترین، بزرگترین و البته محترم ترین معابد بودائی در بگان است. این معبد توسط پادشاه کیانزیته ساخته شده باشد.صومعه ای در بالای یک تخته سنگ بزرگ که لبه صخره قرار دارد و به تنهایی خودش یک منظره بی نظیر و فراموش نشدنی است. مردم محلی بر این باورند که این تخته سنگ به واسطه ی معجزه ای از بودا شکل گرفته و به این حالت مانده است از این رو یک زیارتگاه مهم برای بودائی ها محسوب می شود.

و اما شاید بهترین جا برای دیدن معابد در میانمار باگان باشد،که پایتخت امپراتوری اول برمه از قرن نهم تا دوازدهم بوده است. این مکان که مارکو پولو از آن به عنوان “شهر طلاکاری شده” یاد کرده است، در قرن یازدهم شامل حدود ۱۳ هزار معبد بودایی است که از جمله معبد معروف آناندا با روکش طلایی خود که مانند نگینی می درخشد.

میانمار با این خمه معبد طلایی  اما اقتصاد آن یکی از کم توسعه یافته ترین اقتصادها در جهان است. جنوب میانماردر پی توفان سهمگین  نرگش به شدت ویران شد و نیمی از جمعیت میانمار از توفان نرگس زیان دیدند. و سال ها درگیر جنگ های داخلی بوده است که بدترین جنایات بشری از تجاوز تا کشتن مسلمانان و کودکان بی گناه در دل آن اتفاق افتاده است.

 www.JADVALKATIBEH.com .............................................. Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول