راهنما
1401/01/25
جزیره ایرانی

جزیره بیضی شکل، که در جنوب غربی بندرعباس و در میان آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده است. در حدود دویست میلیون سال قبل، حرکت صفحه های عظیم قاره ها و فشار آنها بر هم ، باعث بوجود آمدن رشته کوه های زاگرس و «جزیره کیش» و سایر جزیره ها در تنگه هرمز گردید.

تاریخچه کیش به حدود ۴۵۰۰ سال قبل  برمیگردد، که در بین دو رود فرات و دجله شهری وجود داشته به نام کیش این شهر جزوی از قلمرو پادشاهان سومری و اکدی بود که عیلامی ها نیز بر آن حکومت میکردند و همچنین زمانی پایتخت قلمرو بابل بود. دریای فارس که در جنوب کشورمان قرار گرفته بود در آن زمان یکی از آبراهه های مهم و مورد توجه حکومت ها و پادشاهان بود. در کتاب های تاریخی گفته شده است که از زمان هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان جزیره کیش در اختیار ایران بوده ولی با پیشرفت اسلام جزیره کیش به دست خلفای اموی افتاده بود. از جزیره کیش با نام های قشم، کشم، کیان، کیش و در متون یونانی با نام های کن، فین، آوار کتا، آراکاترا ، کامتینا یادشده است.

یکی از دریا سالار های یونانی به نام نئاخورس در کشفیات خود از آراکاترا نام برده است. نئارخورس در نوشته های خود جزیره کیش را با نخلستان ها و بوستان فراوان معرفی کرده و از طبیعت بکر آن سخن گفته است.

نماد جزیره کیش کشتی یونانی است که در نزدیکی ساحل کلوپ این کشتی به گل نشسته قرار دارد.  و در سال ۱۳۴۵ در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته است.

از جاذبه های تاریخی این جزیره با قدمت  میتوان به شهر تاریخی حریره، شهر زیر زمینی کاریز و پایاب را عنوان کرد.

حریره نام شهر قدیمی است که خالی از سکنه می باشد و مربوط به زمان قیاصره است. اسم شهر حریره از روی اسم ملکه شهر گرفته شده است. اکنون قسمتی از شهر که عمارت کاخ ملکه حریره بوده ، بازسازی شده است. چند نمونه از مهمترین کشفیات این شهر شامل : حمام، قنات، آب انبار، عمارت اعیانی و مسجد حریره می باشد.

جزیره کیش در سال های اخیر بخاطر جاذبه های تفریحی زیادی که  مورد استقبال قرار گرفته و به قطب توریستی ایران تبدیل گشته است.

 سواحل و مکان های تفریحی مانند: پارک هنر ،ساحل مرجان کیش ، پارک آبی ،ساحل های ماسه ای-مرجانی ،آکواریوم ،پارک دلفین ها ،باغ وحش ،باغ پرندگان کیش ،کلبه هور ،شهر زیر زمینی کاریز ،کشتی های تفریحی، هتل ها و... برخی از جاذبه های تفریحی گردشگری این جزیره با تمدن میباشند.

   www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول