راهنما
1401/01/26
مرکز کشور ویتنام

این شهر پایتخت کشور ویتنام، مهم‌ترین مرکز سیاسی این کشور به حساب می‌آید و قدمت آن به هزاران سال پیش میرسد.

این شهر که جاذبه‌های گردشگری و تاریخی متنوعی را در خود جای داده؛ فرهنگ مردم ویتنام و تاریخچه‌ی طولانی آن را از دوران تأسیس تا آزادی‌اش از استعمار کشور فرانسه و آمریکا  به نمایش می‌گذارد.

«هانوی» معروف به شهر ۱۸ دریاچه حیرت‌انگیز، در سمت راست رودخانه رد ریور (Red River) و در آغوش طبیعتی بی‌نظیر قرار گرفته است. در دوران جنگ بسیار آسیب دید و چهره آن کاملا پر از آثار تلخ و غم انگیز جنگ بود. اما امروزه ویرانه های این شهر آباد شده و هانوی چهره کاملا جدید پیدا کرده است.

 موزه‌های بسیاری  در هانوی وجود دارند که تاریخ انقلاب، جنگ و هنر این شهر را روایت می‌کنند. مانند موزه زندان هوا لو که در ابتدا مورد استفاده فرانسوی‌ها برای شکنجه زندانیان سیاسی بوده این مکان، همان زندانی است که سیاست‌مدار و خلبان آمریکایی، یعنی «جان مک‌کین» در آن به اسارت درآمد و هنوز هم لباس پرواز او در این بنا قرار دارد. و موزه مردم‌شناسی ویتنام که  به معرفی ۵۴ گروه قومیتی به رسمیت شناخته شده‌ا در این کشور میپردازد می پردازد.

 مجموعه آرامگاه و موزه هو چی مینه مهم‌ترین مکان برای زائران ویتنامی است. این آرامگاه در واقع مجموعه‌ای از باغ‌های گیاه‌شناسی، بناهای یادبود، یادگاری‌ها و پاگوداها است. مردم زیادی از سراسر ویتنام برای عرض ادب و احترام به «عمو هو» به این مجموعه می‌آیند.و یک نمایشگاه عالی درباره گذشته هانوی و ویتنام است و به خوبی داستان جنگ و مشکلات ناشی از آن را روایت می کند.

 در هانوی معابد بسیاری وجود دارد که از مهترین آنها چهار معبد مقدس هانوی است که با الهام از فن چیدمان باستانی «فنگ شویی» در چهار طرف شهر ساخته شدند تا از ورود انرژی منفی به شهر جلوگیری کنند. این ۴ معبد را با نام‌های باک ما ،وی فو، کیم لیِن، کوان تان ،می‌شناسند و به آن‌ها لقب «چهار حامی» یا همان «چهار پشتیبان» داده می‌شود. و از دیگر معبد مهم  در این شهر باستانی معبد ادبیات،  که قدمتی  ۱۰۰۰ ساله دارد و محل قدیمی‌ترین دانشگاه کشور ویتنام به حساب می‌آید.

یکی از جاذبه های گردشگری در هانوی «پارک ملی کت با» است که دارای ۳۲ نوع گوناگون از پستانداران است و یکی از گونه های بسیار نایاب جهان که در این پارک همچنان زیست دارد نوعی میمون سر طلایی که به آن لنگور هم گفته می شود از این میمون در حال حاضر ۶۵ مورد باقی مانده است.

همانطور که گفتیم هانوی شهر دریاچه های افسانه ای است که یکی از آن ها دریاچه هوان کیم است. این دریاچه به دریاچه شمشیر وارونه هم نیز معروف است.

 دیگر دریاچه جذاب این شهر دریاچه وست است. این دریاچه بزرگترین دریاچه ی هانوی است که در سواحل زیبای این شهر قرار گرفته و در اطراف آن باغ های زیادی جهت تسکین بخشیدن به حال افراد وجود دارد.

از دیگر جاذبه های مهم و دیدنی در هانوی می توان به موزه تاریخ نظامی ویتنام و ترن کواک پاگود، ارگ هانوی، لوته سنتر، بازار دونگ خوان، خلیج هالونگ و.. اشاره کرد.

 

 

   www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول