راهنما
1401/01/27
از خواهران برونته

خانواده های هنری همیشه جلوه اجتماعی و تاریخی خیلی خوبی از خودشون به یادگار میذارن. در طول تاریخ خانواده های فراوانی بودن که اعضای اون ها تو زمینه های مختلف هنر داشتن به اسمشون رو توی تاریخ جاودان کردن؛ یکی از این خانواده های انگلیسی خانواده برونته بود که خواهران برونته اسمی جهانی دارن. یکی از خواهر ها به اسم امیلی، داستان نویس و شاعری توانمند بود که یکی از معروف ترین آثار اون رمان بلندی های بادگیره که شهرتی جهانی داره.

خانواده برونته دارای ۵ دختر و ۱ پسر بودن که شارلوت برونته خواهر بزرگتر به حساب میاد. شارلوت، امیلی و آن هر ۳ خواهر به نویسندگی و شاعری مشغول بودن که توی آثار همدیگه هم کمک می کردن. برادر خانواده یعنی برانول هم توی همین فاز قرار داشت و علاوه بر شاعری، نقاش ماهری هم بود. ۲ تا خواهر دیگشون توی بچگی از دنیا رفتن.

آثاری که از این ۳ خواهر به جا مونده عبارت هستن از: بلندای بادگیر از امیلی، اگنس گری و مستاجر عمارت وایلدفل از آن و جین ایر، شرلی و ویلت از شارلوت.

 امیلی متولد سال ۱۸۱۸ میلادی توی تورنتون یورکشایر هستش که طبق حرفای یه زندگی نامه نویس، امیلی به سندروم آسپرگر مبتلا بوده. این فرد که کلر هارمن نام داره ذکر کرده که با مطالعه شخصیت داستان های امیلی، زندگیش و شیوه نگارش اون به این نتیجه رسیده که ممکنه این نویسنده کلاسیک انگلیسی به بیماری روانی آسپرگر مبتلا بوده باشه!

این سندروم یجور اختلال زیستی – عصبی هستش که با تاخیر تو انجام حرکت های بدن، باعث ایجاد روایط اجتماعی ضعیف و وسواسی و همچنین تکراری می شه. هارمن اعتقاد داشت که اکثر شخصیت نوشته های امیلی توی داستان بلندی های بادگیر، به بیرون رفتن از خونشون علاقه ای ندارن و نشونه هایی که توی نوشته ها و سبک زندگی امیلی پیدا بودن، شبیه بیماری اوتیسم هستن.

 در سال ۱۸۴۶ امیلی کتابی رو منتشر کرد که مجموعه ای از اشعار ۳ خواهر بود ولی برای جلوگیری از بی عدالتی هایی که نسبت به نویسندگان زن انجام می شد، اسم های مستعار برای خودشون انتخاب کردن که امیلی اسم «الیس بل» رو برای آثارش قرار داد.

امیلی سبک نوشتاری رمان بلندی های بادگیر رو واقع گرایانه قرار داده و زبون سختی نداره که در خط روایی مستقیم داستان رو برای خواننده توضیح می ده که در کنار اون برخی جاها سبک رمانتیسم به چشم می خوره. شما با خوندن این رمان می تونید شاهد ایجاد فضاهایی خیالی و جادویی هم باشید که نشون می ده امیلی سعی کرده تا با سنت داستان نویسی گوتیک، یه رمان درباره عشق، نفرت، انتقام و مرگ رو بنویسه.

 

   www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول