راهنما
1401/01/27
شهری در استان کردستان

ایران زیبای ما با وجود استان هایی که هر کدوم طبیعت و فرهنگ تازه ای رو براتون به نمایش می ذارن گزینه های گردشگری زیادی رو به خودش می بینه؛ منطقه غرب ایران جزو زیباترین بخش ها به شمار میره که یکی از گل های سرسبدش، استان کردستانه. تو دل استان کردستان یکی از زیبا ترین شهر ها به اسم مریوان قرار گرفته که از شهر های مرزی ایران محسوب می شه.

شهرستان مریوان جزو مناطقی حساب می شه که افراد بزرگ زیادی رو تو دلش پرورش داده و تاریخ خیلی روشن و غنی رو هم داره؛ جاذبه های دیدنی شهرستان مریوان هم جای خودشونو دارن و به زیبایی های این شهر اضافه می کنن.

مریوان توی ۱۳۰ کیلومتری سنندج و دقیقا بین مرز ایران و عراق قرار گرفته؛ این شهر زیبا که ۱۵۰ هزار نفر جمعیت داره یکی از گردشگر خیز ترین مناطق ایرانه که از سال ۹۴ تا الان همیشه جزو بهترین مناطق ایران برای گردشگری بوده. قدمت این شهر با توجه به مشاهداتی که باستان شناسان انجام دادن و بررسی تپه ها و بازمانده های تاریخی، نشون می ده که مریوان از دوره نوسنگی و هزاره چهارم قبل از میلاد عیسی مسیح وجود داشته که این موارد ثابت می کنه تاریخ و بیشینه مریوان بسیار قدیمی و غنی هستش. توی خیلی از متن های تاریخی هم از مریوان کنار شخصیت های مهم و بزرگ تاریخ مثل سارگون ( پادشاه آشوریان ) اسم برده شده.

خب بریم سراغ بعضی از جاذبه های دیدنی این شهر قشنگ؛ اول از همه بازارچه مرزی مریوان که تو فاصله ۱۵ کیلومتری این شهر قرار گرفته و جزو جالب ترین و جذاب ترین مکان های این شهر به حساب میاد. بازارچه مرزی بخاطر موقعیت مکانیش پر از اجناس ایرانی و خارجیه و جدای از تنوع زیاد، قیمت های خیلی خوبی هم دارن!

یکی دیگه از دیدنی های مریوان دریاچه زریوار هستش که خیلی معروفه و گردشگرا عاشقشن. این دریاچه باتلاقی تو ۳ کیلومتری غرب شهرستان قرار گرفته و زیبایی های خاصی داره؛ کنار دریاچه انواعی از گیاهان و درختان مثل بادوم، بلوط، زالزالک و گلابی رشد کردن و سطح خود دریاچه هم با انعکاس دیدنیش می تونه لذت بصری زیادی براتون داشته باشه. داخل دریاچه انواعی از ماهی های خالدار، عروس ماهی، آمور سفید، میگوی آب شیرین، فیتوفاک و چندین گونه جانوری دیگه وجود دارن. جالبه بدونید آب این دریاچه شیرینه و از باران های سالیانه تغذیه می شه.

منطقه قمچیان هم بدون شک یکی از قشنگ ترین و جذاب ترین دیدنی های مریوان محسوب می شه که بین جاده مریوان به سقز قرار گرفته. تو این منطقه درختان بسیار بلند، چشم انداز های بسیار زیبای طبیعی در کنار گونه های گیاهی زیاد قرار دارن که برای علاقه مندان به طبیعت یجورایی بهشت حساب میشه!

مریوان جاهای دیدنی خیلی زیادی داره که عنوان کردن همشون از حوصله این مطلب خارجه؛ ولی در کل اگه علاقه مند به طبیعت زیبا در کنار تاریخ و آثار باستانی و به علاوه همه این ها، خرید با قیمت مناسب هستید، سفر به مریوان رو فراموش نکنید.

 

   www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول