راهنما
1401/01/27
پیامبر نقاش ایرانی

اغلب مردمان جهان در طول زندگی خودشون همواره در حال پیروی از یه سری ادیان، آیین و مذهب هایی هستن که در گذر تاریخ توسط برخی افراد که ما اونا رو به عنوان پیام آور یا پیامبر می شناسیم آورده شده ان. یکی از این پیامبران که در فاصله بین مسحیت و دین اسلام ادعای پیامبری کرد مانی بود. هر کدام از این پیامبر ها در بخشی از کره خاکی به وظیفه خود عمل می کردن و مانی شخصی بود که در دوران اشکانیان و ساسانیان نزدیکی شهر تیسفون متولد شد و باید بگیم که مانی یک پیامبر ایرانی است!

خب ما گفتیم که پیامبران یه سری آیین مخصوص خودشون رو میارن پس مانی چه؟ مانی آورنده آیین مانوی بود. از اونجایی که در اون زمان اغلب کشور تحت آیین زردشتی بود، او برای تبلیغ آیین و دین نیاز به پشتوانه و حمایت داشت که خب این حمایت از طرف برادرای شاپور انجام می شد و بعد از شاپور نتیجش نتیجه خوشحال کننده ای نشد براش متاسفانه! شاید بگین چرا؟ کم کم به اونم می رسیم.

مانی در سال ۲۱۶ میلادی متولد شد و در سن ۲۴ سالگی به بعثت رسید و همزمان با پادشاهی شاپور او رسالت خودش رو اعلام کرد. اینم باید بگیم که مانی ۱۲ سال حقایق و عقیده های دین خودش رو پنهان نگه داشته بود (ملت از ۱۲ سالگی عالم و پیامبر میشن حالا ما ....) اما کار مانی این نبود که فقط یه سری پیام رو بگیره و به مردم بگه بلکه تو شاخه های مختلفی مثل شعر و نویسندگی، فلسفه، پزشکی، نگارگری (همون نقاشی خودمون)، موسیقی و خط و خوشنویسی مهارت داشته (یه ایرانیو اصلا نباید دست کم گرفت چون همه فن حریفن، حتی پیامبراشون). این مانی ما از طرف کسایی که دنبال کنندش بودن لقب هاییم گرفته بود (لقب گذاشتن تو خونمونه). لقب هایی مثل فرستاده روشنی، بودای روشنی و باحال ترین لقبشم به نظرم فارقلیط زمان بوده.

مانی برای تبلیغ دینش سفری به هند داشت و پس از چندین سال که در شرق مشغول به تبلیغ دینش بود به پارس بازگشت و در دربار ساسانی شروع به تبلیغ دینش کرد و در این دوران آثاری از خودش به جا گذاشت. از اون آثار میشه به گنج زندگان، انجیل زنده، ارژنگ و شاپورگان اشاره کرد.

حالا بریم سراغ اون سواله که چرا؟ چند سال بعد مرگ شاپور که بهرام به تخت نشست موبدان زردشت با بدگویی از مانی و دینش اورا به دشمنی با مانی برانگیخته بودن، سرانجام کار به جایی کشید که بهرام دستور داد تا مانی رو دستگیر کنن و به زندان بندازن و سر انجام مانی نتونست از زیر خشم موبدان زردشتی خودشو رهایی بده ☹ زندگیش به گفته بعضی روایت ها در همان زندان به دلایل مختلف مثل تنگ کردن زنجیر های اویخته به گردن او یا اعدام شدنش به پایان رسید (روایتای مختلفی از مرگ مانی هست که یکم زیادی تلخ و دارکه)

   www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول