راهنما
1401/01/27
رود شمالی

ایران کشوریه که جاذبه های طبیعی اون خیلی زیادن و انواعی از ساختار های طبیعی زیبا رو تو دل خودش جا داده. کوه ها، آبشار ها، دریا ها، دریاچه ها، جنگل ها و .... به هر نقطه ای از ایران که سفر کنید محاله یه جاذبه طبیعی زیبا نبینید، حتی تهران هم جاهای طبیعی زیاد و زیبایی داره که شاید باورتون نشه! یکی از قشنگ ترین رودخونه های ایران، هراز نام داره که قدیما اسمش هرهز بوده. ریشه اسم رودخونه هراز هم از آب اهورامزدا گرفته شده.

این رودخونه از دره لار توی جنوب دماوند سرچشمه می گیره و رواناب های دره قاضی کلا و جنگل دره، آب زیارو و لاسم و همچنین آب رودهای دهکده دلارستاق به هراز می ریزن.

این رودخونه توی محدوده کوهستانی مازندران و دره ای تقریبا باریک جریان داره. همینجور که به پهنه ساحلی نزدیک میشه، عریض تر و بخاطر افت شیب بستر، به چندین شاخه تفکیک میشه. حواشی روستای درکه، عرض دره به ۵۰۰ متر و جایی که از کوهستان خارج می شه ۱۰۰۰ متر میشه!! اونجا که از کوهستان خروج پیدا می کنه رودخونه به ۶ شاخه تقسیم می شه.

ریخت شناسی هراز به طور کلی یه دره – رودخونه هستش ولی در کل ریخت شناسیش مخلوطی از شبکه گیسواری و بادزنه ای با چند پیچابه هستش. جایی که ترک کلا و درازان یعنی محدوده پل کمربندی قرار داره، پهنای هراز بازهم کم میشه و رودخونه به صورت ۱ یا ۲ شاخه تو یه بستر حفر شده تبدیل میشه و به سمت آمل حرکت می کنه.

دور رودخونه هراز ۲ نهشته قابل تشخیص هستش. اولیش نهشته آبرفتی متوسط دانه ( که بین ۶ تا ۲۰ سانتی متره ) که حاصل آبرفت گذاری این رودخونه هستش.

دومی هم نهشته بادرفتی که متکشل هستش از ۹۰ درصد سیلت با رنگ قهوه ای روشن.

مهم ترین سرچشمه هراز از قله ۴۳۷۵ متری پالان گردن هستش که ۶۶ کیلومتری جنوب شرقی چالوس قرار داره و با نام لار جاری می شه. بعد از اینکه یسری آب مهم دیگه مقل آب سفید، الرم، آب چهل بره، آب سیاه پلاس و ... بهش پیوند می خورن و از ده پلور عبور کرد، به سمت دریای مازندران جاری می شه. توی راه رود های دیگه ای هم وجود دارن که آخرشون به این می رسه.

رودخونه هراز بیشتر از ۱۸۰ کیلومتر طول داره که از کنار بلندترین قله ایران، یعنی دماوند هم رد میشه. قسمت زیادی از مسیرش لاریجان نامیده شده که اسمش از سرچشمه اصلی هراز، یعنی لار گرفته شده. این رودخونه یکی از مهم ترین زیستگاه های ایران حساب می شه که چه از لحاظ منابع آبی و چه جانوری، اهمیت زیادی داره.

 

   www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول