راهنما
1401/01/27
رود اروپایی

اروپا خودش قاره کوچیکی به حساب میاد ولی بزرگترین ها و برترین های زیادی داره. چه از لحاظ اقتصادی، چه تاریخی، چه گردشگری و چه طبیعی و ... خیلی از ترین های دنیا توی اروپا قرار دارن. بزرگ ترین رودخونه جهان رو که احتمالا میدونید توی آفریقا قرار داره، ولی یکی دیگه از بزرگ ترین رودهای دنیا به اسم دانوب، توی اروپا واقع شده.

دانوب دومین رودخونه بزرگ اروپاست که از ۹ تا کشور اتریش، کرواسی، آلمان، اسلواکی، صربستان، اوکراین، بلغارستان، مجارستان و رومانی عبور می کنه. این رودخونه اسمش با اروپای مرکزی هم معنیه؛ دانوب، دونو، دونا و ... همشون از ریشه های اسم دانوبن که لاتین هستن. همچنین دانوبیوس هم از ریشه های رومی اسم این رودخونست (بین رومی های باستان، دانوبیوس اسم الهه رودخونه ها بود!)

منشا این رودخونه رو بگیم که تو جنگل های شوارتزوالد تعدادی نهر و رود کوچیک قرار دارن که باهم یکی می شن و یه مسیر ۲۹۰۰ کیلومتری رو طی می کنن و به شرق می رسن، از خاک اروپا و ۱۰ کشور عبور می کنن تا باهم دانوب رو تشکیل بدن! دانوب در مسیر خودش از چندین شهر و ۴ پایتخت مهم اروپایی یعنی وین، بوداپست، بلگراد و براتیسلاوا عبور می کنه.

مسیر دانوب رو با هم بررسی کنیم؛ این رود بعد از رد شدن از منطقه کوهستانی به شهر پاسو می رسه، اینجا قبل از اتریش قرار داره و رود ۲ شاخه می شه (شاخه های ایین و ایتلر) که بعدا دوباره بهم می رسن.

بعد از اون دانوب میرسه به اتریش و از شهرای لینز، واخو، کروز و چندین شهر و روستای کوچیک دیگه عبور می کنه تا میرسه به وین، پایتخت موسیقی والس!

از اتریش رد می شه و وارد اسلواکی؛ این رود تو مسیرش به یه پایتخت دیگه یعنی براتیسلاوا برخورد می کنه و بعدش تقریبا ۱۰۰ کیلومتر از مرز اسلواکی – مجارستان رو می سازه و میره تا مقصد بعدی.

بعد از اتریش نوبت مجارستان هستش؛ باز هم یه پایتخت دیگه به اسم بوداپست. بوداپست به مروارید دانوب شهرت داره.

دانوب میره و میره تا برسه به صربستان، از شهرای نووی ساد و بلگراد رد میشه تا اینجوری چهارمین پایتخت رو هم به خودش ببینه. بعد از اون مسیر دانوب یه سمت جنوب ادامه پیدا می کنه و مرز صربستان رو رومانی رو می سازه.

در آخر این رود بین رومانی و اوکراین جریان پیدا می کنه و اینجا آخر مسیر دانوب قبل ار ریختن به دریای سیاه به شمار میاد.

انتهای رودخونه دانوب، دریای سیاه هستش که به اون می ریزه. بخش اعظم دانوب که در حدود ۷۰۰ کیلومتره از خاک آلمان و منطقه ای بکر و پر درخت رد می شه (اونجا یکی از زیبا ترین نقاط گردشگری طبیعی آلمان به حساب میاد)

 

   www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول