راهنما
1401/01/27
رشته کوه آسيا

قاره آسیا کلی رکورد جهانی رو به اسم خودش ثبت کرده؛ این رکورد ها تو زمینه های مختلف و بعضی اوقات عجیبی اتفاق افتادن؛ مثلا چند سال پیش یکی بود توی فلان دقیقه ۱۰۰ تا عقرب خورده بود، که چی آخه مومن؟ ولی خب رکورده دیگه. جدای از اینا بعضی رکورد های آسیا طبیعیه، مثلا رکورد بلندترین رشته کوه و قله که متعلق به رشته کوه هیمالیا و قله اورست هستش.

هیمالیا به یه منطقه وسیع کوهستانی می گن که به شکل مانعی بین فلات تبت و شبه قاره هند قرار گرفته و بلند ترین کوه های دنیا توی هیمالیا هستن. این رشته کوه بیشتر از ۱۱۰ قله داره که ارتفاعشون بیشتر از ۷۰۰۰ متره! معروف ترینشون رو هم که دیگه می دونید دیگه، قله اورست که ۸۸۵۰ متر بلندی داره! (یا خود خدا 😊)

رشته کوه های هیمالیا جدای از جنبه طبیعی، برای چند صد سال الهام بخش مردم جنوب آسیا تو ادبیات و شعر و افسانه و اینا بودن و از هیمالیا به عنوان نماد های مختلف استفاده می شد. درباره اسمشم بگیم که هیمالیا تو زبان سانسکریت به معنی برف هستش.

بیشتر قسمت های هیمالیا تو کشور های هند و نپال و بوتان قرار داره؛ یه بخش هاییش هم جزو چین و پاکستانه تا اونام از اسم هیمالیا استفاده کنن!

جالبه بدونید اولین سفر هایی که به هیمالیا انجام شد توسط یسری بازرگان و تاجر، چوپان و زائر بود! حجاج اعتقاد داشتن هر چقدر سفر دشوار تر باشه، راه نجات یا سعادت براشون هموار تر میشه! تاجران و چوپان ها هم گذر از معابر بلند ۵۵۰۰ متری رو یجور شیوه زندگی می دونن و اونو قبول کردن. جالبه که اینا اینقدر راحت می رن هیمالیا ولی حتی کوه نورد های حرفه ای از صعود به این کوه ترس دارن!

در نهایت از مشخصات فیزیکی هیمالیا بگیم؛ بارز ترین ویژگی این رشته کوه، قله های سر به فلک کشیده اون هستن، یسری قله نوک تیز و بلند که صعود به اون ها واقعا دل و جرات زیادی می خواد. علاوه بر اون یخچال های طبیعی زیاد که وسعت بی نظیری دارن. توپوگرافی عمیقی که بخاطر فرسایش ایجاد شده، تنگه های رودخونه ای که قابل تشخیص نیستن و ساختار زمین شناسی پیچیده رو هم به موارد بالا اضافه کنید. همچنین این رشته کوه به عنوان یه هلال بزرگ غول پیکر هم ظاهر می شه که محور اصلیش از بالای خط برفش عبور می کنه ( یعنی جایی که مناطق برفی، یخچال های کوهستانی و بهمن هارو تغذیه می کنه و در نهایت بیشتر منابع آبی همیالیا رو می سازن ). لازم به ذکره که بیشتر قسمت های هیمالیا زیر خط برف ( انگار خط فقره 😂 ) قرار گرفته؛ و اینکه جریان های کوه سازی هنوزم توی این رشته کوه فعاله و به ارتفاع کوه هاش داره افزوده میشه!

 

   www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول