راهنما
1401/02/01
یکی از جشنهای مهم آفریقایی تبارهای آمریکا

آنچه برای درک هویت سیاه پوستان مهم است این است که بدانیم فرهنگ سیاه پوستان آفریقایی-آمریکایی (مانند سیاه پوستان که در اینجا متولد می شوند و تبار برده آمریکایی دارند) با سایر فرهنگ های سیاه پوستان متولد آمریکا متفاوت است. به عنوان کسی که از نسل اول سیاه پوستان آمریکایی است (با خانواده ای از کارائیب)، همه ما تعطیلات یکسان را به همان شیوه یا با یک غذا جشن نمی گیریم.

من در این رابطه ژانویه امسال یاد گرفتم که نمایش سیاه و سفید، و جشنهای آن تعطیلات، جشن پایان رسمی برده داری بود. جشنهای «کوانزا» همچنین در خارج از رسانه های سیاه پوستان کاوش نمی شود و هنگامی که چیزی در این رابطه منتشر میشه مانند یک تعطیلات ساده یا در نهایت جشنی برای برون ریزی شوخی با آن رفتار می شود. پس كوانزا چیست؟ چرا جشن گرفته می شود؟ و چرا مردم اطلاعات بیشتری در مورد آن ندارند؟

Kwanzaa چیست؟

کوانزا در طی هفت روز از ۲۶ دسامبر تا ۱ ژانویه برگزار می شود، که در آن یک شمع برای هر یک از هفت اصل روشن می شود: وحدت (umoja)، تعیین سرنوشت (kujichagulia)، مسئولیت جمعی (ujima)، اقتصاد تعاونی (ujamaa)، هدف (nia)، خلاقیت (kuumba) و ایمان (imani). در اینجا هفت شمع وجود دارد، سه عدد سبز ، یک سیاه در وسط و سه عدد قرمز. این رنگ ها نشان دهنده مبارزه گذشته (قرمز)، مردم (سیاه) و نویدبخش آینده بهتر و غنای آفریقا (سبز) است.

کوانزا تعطیلات غیر مذهبی است، بنابراین با کریسمس یا هانوکا یا یول یا هر تعطیلات دیگری که ممکن است در طول زمان اتفاق بیفتد یا همپوشانی داشته باشد تضادی ندارد.

Kwanzaa از یک عبارت سواحیلی آمده است که به معنی اولین میوه ها است، و در زبان انگلیسی به این دلیل انتخاب شده است که انگلیسی برای یادگیری زبان بسیار ساده است و بیش از ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر میتوانند از آن استفاده کنند.

در روز ۳۱ دسامبر، جشنی به نام کارامو وجود دارد، که جشنی یک روزه هست در دل جشن کوانزا، جایی که مردم برای یک مهمانی دور هم جمع میشوند و به رقص و پایکوبی می پردازند. این رقص و شادی تا روز ۱ ژانویه ادامه دارد که در انتهای این جشن که مصادف با پایان جشن کوانزا و شروع جشنهای کریسمس هم هست به هم هدایایی میدهند. البته این هدایا در سطح هدایای کریسمس نیست.

چرا افراد بیشتری از كوانزا اطلاع ندارند؟

کوانزا یک مشکل تبلیغاتی دارد. بسیاری از مردم جشن کوانزا را با تعطیلات Hanukkah (هانوکیا) اشتباه میگیرند. خود من در زمان بچگی ابتدا کوانزا را با حنوکا دیگر جشن مردم آفریقایی که جشن مذهبی هست اشتباه میگرفتم و فکر میکردم هر دو جشن یکی هستند. جشن هانوکیا تعطیلاتی هست که در آن زیبایی ها را جشن میگیرند و در جشن حنوکا مردم ایمان را جشن میگیرند.

یکی دیگر از دلایلی که جشن کوانزا در بین مردم به خوبی شناخته نمیشه زمان آن است. این جشن در پایان سال و زمان هست که برنامه های تلویزیونی سرگرم جشنهای کریسمس هستند و دقیقا بعد از پایان این جشن، جشنهای کریسمس و تعطیلات آن آغاز میشه.

كوانزا یک تعطیلات سكولار است، آنهم در دورانی كه همه تعطیلات ریشه مذهبی داشته و از این رو سنت های طولانی تری دارند. کوانزا کمی بیش از ۵۰ سال سن دارد، و از سال ۱۹۶۶ آغاز شده است، و به همین دلیل به طور کامل در تعطیلات فرهنگی این روزها وارد نشده است.

در ابتدا این جشن با مخالفتهای هم همراه بود و نژادپرستان با توطئه سعی داشتند مانع از برگزاری آن شدند، ولی امروزه بیش از ۹ درصد (تقريبا شش میلیون نفر) آنرا جشن میگیرند. برای این جشن امروزه کارتهای تبریک، تمبر یادبود هم چاپ میشود. همچنین یک پارک هم به نام کوانزا وجود دارد.

با وجود اینکه این جشن فاقد جنبه جهانی هست، هنوز تعطیلات مهمی برای بسیاری از سیاه پوستان آمریکایی به شمار میرود. این جشنی هست که سیاهان به پاس مبارزات سیاهان پایه گذاری کردند.

 www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول