راهنما
1401/02/04
کمانگیر معروف ایرانی

بشر هرگز با قهرمان‌پروری و اسطوره‌سازی غریبه نبوده است. از چندین قرن پیش که افسانه‌ها و قهرمانان کهن در غالب داستان  شکل گرفتند و امروز که شاهد حضورشان در دنیای فیلم و سریال با عنوان  «ابرقهرمان‌» هستیم، همگی نشان از علاقه انسان به قهرمان پروری دارد.

هرگز نمی‌توان اهمیت بالای شخصیت‌های الهام‌بخش و اسطوره‌ای را نادیده گرفت. نقشی که این افراد در موضوعاتی همچون شکل‌گیری یک رفتار به‌خصوص،‌ تولد یک

فرهنگ و حتی شکل‌گیری یک آیین ایفا می‌کنند را هرگز نمی‌توان نادیده گرفت.

کشور ما یکی از مهم‌ترین فرهنگ‌های تاریخ اسطوره‌شناسی دنیا را در اختیار دارد ویکی از مهترین شخصیت های اسطوره ای ایران زمین پهلوان «آرش کمانگیر» است. که از او با عنوان «نماد ایثار و دلاوری» یاد می‌شود. قصهآرش کمانگیر در جریان یک جنگ به‌شدت حساس رقم می‌خورد. آرش جزو سپاهیان منوچهر پیشدادی بود که در زمان جنگ ایران و توران، به‌‌عنوان کماندار سپاهیان ایران مامور شد تیری را پرتاب کند تا مرز مابین ایران و توران مشخص شود. آرش هم که یک تیرانداز بی‌نهایت ماهر بود، تصمیم می‌گیرد تا تمام نیروی خود را در کمان بگذارد تا ایران را سربلند کند؛ این تصمیم به‌قیمت جان آرش تمام و اینجا است که افسانه‌ «آرش کمانگیر» متولد می‌شود. در قله دماوند به هنگام پرتاپ تیر الهه‌ زمین «اسپندارمذ» کمانی را به آرش میدهد، و به او این انتخاب را می‌دهد که یا یک تیر معمولی را تا فاصله‌ای بسیار کم پرتاب کند یا اینکه با پذیرفتن کمان اسپندارمذ، جان خود را در کمان بگذارد و مرز ایران را تا چندین و چند فرسنگ، گسترش بدهد. آرش راه دوم را انتخاب می‌کند و با فدا کردن جان خود،‌ ایران را نجات می‌دهد. گفته می‌شود که پس از مرگ آرش، او کامل ناپدید شده و هیچ اثری از او باقی نمی‌ماند. در افسانه‌ها چنین آمده که تیر پرتاب‌شده توسط آرش، چندین و چند روز در راه بوده و در نهایت، کنار رود جیحون یا «آمودریا» فرود آمده و به‌این شکل، مرز مابین ایران و توران را مشخص می‌کند. در افسانه‌ها آمده که بدن آرش در زمان پرتاب تیر، شرحه شرحه و در سراسر سرزمین ایران پخش شده است.

قصه‌ آرش کمانگیر با‌ اینکه یک داستان اسطوره‌ای و حماسی است؛ اما، هرگز در شاهنامه روایت نشده است. و ماجرای او در کتاب اوستا ذکر شده است.

منبع: کجارو

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول