راهنما
1401/02/04
شبه جزیره ای متعلق به کشور مالزی

جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی متعدد، سواحل دوست‌داشتنی، آب‌های شفاف و مردم مهمان‌نواز و خونگرم، همه در کنار هم مالزی را به یکی از زیباترین و باقدمت ترین کشورها در جهان تبدیل کرده‌است که فراز و فرودهای بسیاری در تاریخ خود دیده است.

زندگی ابتدایی در مالزی به چهل هزار سال پیش از میلاد مسیح در غارهای نیاه که در منطقه ساراواک قرار دارد باز می‌گردد. در تاریخچه مالزی ساکنان اولیه احتمالاً گروه‌هایى بوده‌اند که از چین و تبت به سمت جنوب شرقى آسیا و «شبه جزیره مالایا» مهاجرت نموده‌اند. این افراد  مانند سرزمین قبلى خود به حالت ابتدائى و قبیله‌اى زندگى مى‌کردند.

دوران استعماری مالایا این دوره با اشغال سنگاپور توسط نیروهای انگلیسی در اوایل قرن نوزده آغاز می‌شود که پس از آن طی پیمانهایی که بین نیروهای انگلیسی و هلندی منعقد شد، هلندیها ملاکا را به انگلیسی‌ها واگذار کردند.

دوران استقلال مالزی با اشغال کشور توسط نیروهای ژاپنی در زمان جنگ جهانی دوم آغاز گشته که در دهه شصت میلادی صباح ، ساراواک و سنگاپور با هم متحد شدند و اتحادیه مالزی راتشکیل دادند.

ایالت مالاکا در جنوب شبه‌جزیره مالایا منطقه‌ای مملو از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی است.طبق افسانه‌ها، مالاکا، زمانی تاسیس شد که پادشاه پارامسوارا تحت‌تاثیر شجاعت یک موش‌گوزن (mouse deer) قرار گرفت. علائم استعمار در مرکز شهر به‌خوبی مشهود هستند که از میان آن‌ها می‌توان به ساختمان تاریخی تالار شهر (Stadthuys) اشاره کرد.

این شهر از سال ۲۰۰۸ به‌عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود. این شهر تاریخی در کرانه تنگه ملاکا با معماری، غذا و بازار مشهور خیابانی شبانه «جانکر» (Jonker) منحصربه‌فرد خود، هرسال میلیون‌ها گردشگر را به‌سمت خود جلب می‌کند.

شهر ملاکا علاوه بر تجربه دوره‌های تاریخی استعمار پرتغال و هلند، در قرن پانزدهم، عصر طلایی سلطنت ملاکا را تجربه کرده است که به‌عنوان نقطه عطفی در فرهنگ مالایی شناخته می‌شود. کلیسای «سنت پاول» (St Paul’s Church)، قلعه فاموسا و «ستادسویس» (Stadthuys)، محل اقامت رسمی فرماندار هلند، از برترین جاذبه‌های این شهر هستند.

www.JADVALKATIBEH.com ............................................ Instageram: Magazine.Katibeh ................................. YouTube: Katibeh Magazine

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید!
magazine.katibeh
Katibeh_Magazine
Katibeh.Magazine
Katibeh Magazine
به اشتراک گذاری
برو به جدول